Uluslararası Adalet Divanının yargılama usûlü
The proceedings of the International Court of Justice
- Tez No: 146120
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma konumuz, Uluslararası Adalet Divanının Yargılama Usûlüdür. Birleşmiş Milletler Andlaşması ile Örgütün başlıca adalet organı olarak kurulan Uluslararası Adalet Divanı, Statü hükümlerine göre kurulacak ve faaliyette bulunacaktır. Divan yetkilerini ne yolda kullanacağını bir tüzük ile tayin eder. Bunlar arasından özellikle takip edeceği yargılama usûlünü düzenler. Yalnız Devletler, Divan huzurunda duruşma ehliyetine sahiptirler. Divan, Statüye taraf olan Devletlere açıktır. Divanın resmî dilleri, Fransızca ve ingilizcedir. İşler, hale göre, ya tahkimnamenin tebliği ile ya da bir dilekçe ile Grefyeye (Divan Başkatibi) hitaben Divana arz edilir. Her iki hâlde, uyuşmazlığın konusu ve taraflar gösterilmiş olmalıdır. Yargılama usûlünün, biri yazılı, diğeri sözlü iki aşaması vardır. Yargılama usûlünün yazılı aşaması, yazılı bildirimlerin, karşılık yazılı bildirimlerin ve mevcut ise cevaplar ile iddiayı destekleyen her türlü evrak ve belgelerin hakimlere ve tarafa tebliğini içerir. Yargılama usûlünün sözlü aşaması, Divanca şahitlerin, bilirkişinin, ajanların, danışmanların ve avukatların dinlenilmesinden ibarettir. Divanın kararlan, hazır bulunan hakimlerin çoğunluğu ile verilir. Oyların eşit dağılması halinde, Başkanın veya onun yerini dolduranın oyu üstün gelir. Hüküm gerekçelidir. Divanın kararı ancak davaya dâhil bulunan taraflar için ve karar verilen iş hakkında mecburîdir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is The Proceedings of The International Court of Justice. The International Court of Justice established by the Charter of the United Nations as the principal judicial organ of the United Nations shall be constituted and shall function in accordance with the provisions of the present Statute. The Court shall frame rules for carrying out its functions. In particular, it shall lay down rules of procedure. Only states may be parties in cases before the Court. The Court shall be open to the states parties to the present Statute. The official languages of the Court shall be French and English. Cases are brought before the Court, as the case may be, either by the notification of the special agreement or by a written application addressed to the Registrar. In either case the subject of the dispute and the parties shall be indicated. The procedure shall consist of two parts: written and oral. The written proceedings shall consist of the communication to the Court and to the parties of memorials, counter-memorials and, if necessary, replies; also all papers and documents in support All questions shall be decided by a majority of the judges present. In the event of an equality of votes, the President or the judge who acts in his place shall have a casting vote. The judgment shall state the reasons on which it is based. The decision of the Court has no binding force except between the parties and in respect of that particular case. VI