Tarihçe-i Fenn-i Musiki (Çeviri yazım ve inceleme)
Tarihçe-i Fenn-i Musiki (Translation and searching)
- Tez No: 146131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Tarih, Music, Art History, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesindeki yazmalar bölümünde yer alan M. Emin (1 845-1 907)'e ait Tarihçe-i Fenn-i Musiki adlı esrin çeviri yazım ve incelemesi ele alınmıştır. Çalışmanın gerçekleştirildiği kütüphanenin resmî kayıtlarına göre burada mûsikî ile ilgili olarak 35 adet yazma ve matbu eser bulunmaktadır. Ayrıca bu kütüphanenin bünyesinde yer alan Şerif Muhiddin Targan kolleksiyonunda da 39 adet mûsikî konulu eser kayıtlıdır. Bu eserler içinde tez konusu olan Tarihçe-i Fenn- i Musiki adlı esrin aynı bölümde 819 numarada kayıtlı Osmanlıca 82 sayfa, küçük boy, Derseadet Matbaa-i Safa ve Enver 1310 Hicrî, Basmadır. Yapılan araştırmalar neticesinde aynı eserin bir başka nüshasınada Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde 5977 numarada kayıtlı olduğu tespit edilmiştir. Eserin yazan M. Emin (1845-1907) ansiklopedik bilgilerde Notacı Hacı Muallim Emin Efendi olarak yer almaktadır. Çeviri yazımı yapılan bu eser, 1310/1893 tarihlidir. Çalışma esnasında her iki kütüphanede yer alan eserler karşılaştırılmış ve çeviri yazımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müelifin hayatı, eserleri ve dönemindeki müzik çalışmaları hakkında genel bilgi; ikinci bölümde çeviri yazım metni şahıs adlan bölümü, incelemeler, çalgı isimleri, sözcük dizini, ve sonuç; Ekler bölümde ise çalışmanın orijinal metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research studies the translation, spelling and examining of the work of Tarihçe-i Fenn-i Musiki written by M. Emin ( 1845-1907 ) which takes place in the spelling part at Süleymaniye Library of Work of Art. Due to the formal records of the library where this research took place, there are 35 work of spelling and printed arts. Also, 39 work at Music are recorded in Şerif Muhiddin Targan collection which belongs to this library too within these work of arts, the Ottoman Turkish language which is recorded in the number of 819 in the same part of Tarihçe-i Fenn-i Musiki, is 82 pages, small size Derseadet Matbaa-i Safa & Enver 1310 Hegira are Printed. Other researches show that another copy of the same work of art is recorded in the number of 5977 at the library of 9 Eylül University, Faculty of Theology. * * * The author M. Emin ( 1845-1907 ) of this work of art has been mentioned as (Notacı Muallim Hacı) Emin Efendi in the encyclopedian information. This work of art which has been also translated is dated 1310/1893. These works which are found in both libraries have been compared to each other and translated. * The research consists of three parts. The first part gives a general information about the life, the works and musical studies of the author in his period, the second part is about the translation spelling text, names of individuals, investigations, manes of the enstrumants, index, conclusion and the original text take place in additional part.