Doğal afetler yönüyle Türkiye'de belediyelerde kriz yönetimi (İzmir örneği)
The crisis management in the Turkish municipalities related to natural disasters (the case of İzmir)
  1. Tez No: 146130
  2. Yazar: HİKMET YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
ÖZET Tarih boyunca insan yerleşimleri ölümler, yaralanmalar, maddi ve ekonomik kayıplar, çevre sorunları gibi doğal afetlerin neden olduğu olumsuzluklarla sıkça karşılaşmıştır. Günümüzde ise aşırı nüfuslu, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin yoğun olarak bulunduğu kentsel alanlar açısından doğal afetlerin potansiyel riskleri önemini daha da arttırmıştır. Bu bağlamda, gerek Türkiye'nin gerekse diğer ülkelerin doğal afetler karşısında ödediği bedel, yirminci yüzyılın“afetler yüzyılı”olarak hatırlanmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, doğal afetlere yönelik uygulanabilir bir yönetim biçimi olarak“kriz yönetimi”şemsiye bir kavram olarak ele alınmış, gelişen yeni yönetim stratejileri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bir yandan halka en yakın, diğer yandan da bu stratejileri uygulamaya geçirebilme kapasitesine sahip en uygun birimler olması nedeniyle belediyeler inceleme alanını oluşturmaktadır. Ancak doğal afetlerin yönetimiyle ilgili kalıcı ve her ihtiyaca cevap verebilecek standart kesin çözümler bulunmadığından, her olaya uyan sorun çözücü bir program geliştirilmemiş, ancak yaşanabilir kentsel alanlara yönelik bir gelecek vizyonu çizilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde kriz, kriz yönetimi ve kriz nedeni olarak doğal afetlerle ilgili kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde sürdürülebilir yerleşimlere giden süreç ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye'de doğal afetlerle ilgili mevzuat düzenlemeleri, kurumsal yapılanmalar ve temel sorunların incelendiği üçüncü bölümden sonra, dördüncü ve son bölümde İzmir Büyükşehir bütününde doğal afetlerin ve yönetiminin halk tarafından nasıl algılandığına ilişkin araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human settlements through history have often witnessed to negativities stem from natural disasters such as deaths, injuries, physical and economic losses and environmental problems. Nowadays, potential risks of natural disasters are, especially, important for urban areas with high population and dense economic and social activities. In this context, people will always remember the 20th century as“disasters century”due to price paid for natural disasters both in Turkey and in other countries. In this study,“crisis management”as a practicable management type towards natural disasters is taken into consideration as a comprehensive concept and is examined by considering new management strategies. Since municipalities are the closest unit to people and the most suitable unit for practicing new management strategies, municipalities are the research area. Because there is not a permanent and unique standard solution, a program is not developed for every event but a future vision towards liveable urban areas is conveyed. In the first part of this study, a conceptual framework pertaining to crisis, crisis management and natural disasters as causes of crisis is revealed. In the second part, process going to sustainable settlements is examined in detail. In the third part, natural disasters legislation, institutional structures and main problems are discussed. In the fourth and last part, a research is included about how people understand natural disasters and its management in the borders of Greater City Municipality of Izmir. VI