Darü'l-Kütübi'l-Mısriyye'deki Memlük sultanlarının temellükünde bulunan mushafların hat ve tezyini yönden incelenmesi
The examination of the scripts and ornamentation of the manuscripts found in the endowment of the Mamluk Sultans at Dar al-Kutub al-Misriyya
- Tez No: 950927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SAMİ KANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 553
Özet
Memlük mimari tarzı ve onunla ilişkili olarak gelişen diğer sanat dallarının oluşumunda, bölgede mevcut olan kültürel birikimlerin, yerel iklim şartları ve toplumun öngörülerinin etkisi çok büyüktür. Kendilerinden önce bölgede yaşayan devletlerin miras bıraktıkları sanat ve kültürel değerlere yeni bir üslup katarak Memlük dönemin sanat anlayışını meydana getirmişlerdir. Mısır Memlük yöneticilerinin sanatçılara sunmuş oldukları himaye, özellikle mimaride ve el yazması mushaflarda İslam sanatının en büyük geleneklerinden birini ortaya çıkmasına sebep olmuştur. El yazması bir mushaf, İslam sanat tarihinde birçok açıdan farklılıklar göstermiştir. Eserin meydana getirildiği coğrafya ve o bölgedeki sosyo-politik koşullar, hâmilerin şahsiyeti, sanatçılara karşı takındıkları tavır ve sundukları imkanlar ile siyasi yetkinlikleri bu farklılığın en belirgin esaslarıdır. Dönemin özelliğini gösteren bu farklılıklar; mushafın yazı çeşidi, tezyinatı, cildi, boyutları ve tasarım modellerinde belirgin bir şekilde kendini gösterir. Mesela XIII. yüzyılda Bağdat'ın Moğollar tarafından kültürel ve entelektüel birikiminin talan edilmesiyle mushaf sanatı oldukça etkilenmiş çizgisinde bir değişim yaşanmıştır. XIV. Yüzyılda özellikle İlhanlı ve Memlüklerde sultanlar görsel anlamda büyük boy kuranlara doğru bir yöneliş hâkim olmuştur. Aslında tasarım açısından bakıldığında bu Kur'an stili daha önce Selçuklular tarafından bilinmekte ve uygulanmaktaydı. Ancak Memlüklere gelindiğinde sanatlı Kur'an yazımı dönemin sanatları içerisinde daha müstakil bir hal alarak yetkin Kur'an'lar hazırlanmıştır. 1517 yılında Osmanlıların Memlük devletine son vermesinden sonra Kahire ve Şam'da bulunan bu gösterişli el yazması Kur'an'lardan bir kısmı İstanbul'a getirtilmiştir. Günümüzde ise Kahire başta olmak üzere İstanbul, Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu'daki kütüphane ile müzelerdeki koleksiyonlarda yer almaktadır. Tezin konusu; Mısır Kahire'de bulunan Darü'l-Kütübi'l-Mısriyyede'ki Memlük sultanlarının temellükünde bulunan mushafların hat ve tezhip sanatları açısından değerlendirilmesi ve diğer merkezlerdeki benzerleriyle karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmada, mushaf yazdıran ilk Memlük sultanından başlayarak devletin yıkılış sürecine kadar sultanlar tarafından hazırlanması istenilen el yazması mushafları, kütüphaneden elde edilebilen görseller ışığında ortaya konularak analiz edilecektir. Bir Türk devleti olan Memlükler'in mushaf sanatında da ayrı bir yere sahip olmasından hareketle hedeflenen, bizden önce yapılan araştırma ve incelemeleri bir adım ileriye götürmektir. Böylece Türkiye'de bu konuda yapılmış ve yapılacak araştırmalara katkı sağlayarak sanatsal, sosyal ve kültürel anlamda tarihe ışık tutmaktır. Döneme ait mushaf sanatı hakkında kaynaklarda bilgiler dağınık halde bulunmaktadır. Mevcut olanların ekserisi eserlerin hattat ve müzehhipleri o dönemde saray için çalışan katipler ve kuranların vakfedilerek bağışlandıkları kurumlarla alakalıdır. Kaynaklarda var olan bilgiler günümüze gelinceye kadar yapılan araştırmalara oldukça önemli katkı sağlamış, yol gösterici olmuşlardır. Araştırmaya konu olan bu el yazmalarının asıl bölümü, Mısır'ın başkentindeki Kahire Ulusal Kütüphanesi olan Darü'l-Kütübi'l-Mısriyye'de muhafaza edilmektedir. Bu kütüphane ilk olarak Hidîviyye Kütüphanesi (el-Kütübhânetü'l-Hidîviyye) adıyla kurulmuş daha sonra (1892-1914) Darü'l-Kütübi'l-Hidîviyye adını almıştır. Kral I. Fuâd (1917-1937) döneminde kütüphanenin adı Dârü'l-kütübi'l-Mısriyye olarak değiştirilmiş, 1963 yılında Mısır millî kütüphanesi (Mektebetü Mısr el-Kavmiyye) haline getirilmiştir. 1971'den sonra ise el-İdâretü'l-âmme li-dâri'l-kütüb adını almıştır. 1863 yılında Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz'in yönlendirmesiyle Mısır Hıdivi İsmail Paşa'nın destekleri ve Evkaf Nâzırı Ali Paşa Mübarek'in gayretleriyle Darü'l Kütübi'l-Mısriyye kurulmuştur. Kütüphanenin kuruluş gayesi o dönemde Kahire'deki vakıflara bağlı bulunan devlet daireleri, okul ve mescitlerdeki kıymetli el yazma eserlerin ve Kur'an'ı Kerîm nüshalarının bazılarının kaybolması, yırtılması ya da yıpranmasından dolayı bu eserlerin geri kalanlarını korumak, zayi olmalarına engel olup toplanarak muhafaza edilmesidir. Böylece çeşitli kurumlara vakfedilen el yazması eserler bu kurumun bünyesinde toplanarak koruma altına alınmıştır. Teze mevzu olan Memlük sultan mushafları süreç içerisinde korumaya alınan bu mushaflardan bir kısmını oluşturmaktadır. Bu döneme ait olan mushaflar nitelik ve nicelik yönünden oldukça zengin bir tarih aralığına sahip olmasına karşın bu mahiyette yapılan inceleme araştırma ve kitap çalışmaları oldukça azdır. Öyle ki Memlük Kur'an'larının bir kısmı hâlâ gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Memlük sanatı hakkında ilk çalışma XIX. yüzyıl tarihlidir. XX. yüzyıla gelinceye kadar Memlük mushaflarıyla ilgili özel bir çalışma yapılmayıp genel çalışmaların içerisindeki müstakil bölümlerden oluşmaktadır. Bu alandaki ilk yetkin çalışma ise Mısırlı akademisyen Noha Abou-Khatwa'ya aittir. Memlük mushaf sanatı üzerine yapılmış olan müstakil çalışmaların yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Ülkenin özel koşulları, kaynaklara erişmenin zorluğu gibi pek çok sebepten dolayı bu alanda oluşan boşluğu doldurma amacı bu çalışmayı yapmaya etken olmuştur. İlgili eserlerin dijitallerinin bütününü yerinde inceleyerek mushafların genel özelliklerine vakıf olmak, konuyu aydınlatmaya vesile olacak kaynaklara bilfiil ulaşmak ve onlardan istifade ederek elde edilecek bilgi ve belgeleri literatüre kazandırmak ana hedeftir. Ayrıca başkent Kahire'de bulunan Methafü'l-Fenni'l-İslamî, Methaf'ül-Menyel ve el-Ezher Kütüphanesi, Kahire Üniversitesi Kütüphanesi gibi el yazması eserlerin muhafaza edildiği kütüphane ve müzeler de araştırma alanına dahil edilerek mevcut eserler hakkında bir karşılaştırma yapma imkânı elde edebilmek konuya katkıda bulunacaktır. Değerlendirme bölümünde zikredilen bu yerlere ek olarak diğer merkezlerdeki müze ve kütüphanelerde bulunan el yazma sultan mushaflarından bir kısmını konumuza dahil ederek karşılaştırma yapacağız. İncelenecek bu eserler sadece kitaplarda uygulanan hat ve tezhip sanatının zirvesini temsil etmekle kalmayıp aynı zamanda Mısır Memlük sultanlığının kitap sanatlarının da özünü oluşturmaktadır. Bu mushaflar hem hat ve tezhip kalitesi açısından hem de boyutlarının çok büyük olmasından dolayı Memlük kitap sanatlarının özü konumundadırlar. Burada el yazmalarının sadece estetik değerini ortaya koymakla kalmayıp aynı zamanda bunları üreten atölyelerin tarihî ve organizasyonel yönleri hakkındaki görüşleri de sunulması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra mevcut belgelerden yola çıkarak bu mushafların hangi Memlük sultanının hamiliğinde yapıldığını, tespit etmek, hattatlarını ve müzehhiplerini belirlemek, eserleri tarihlendirmek, mümkün olduğu ölçüde eserleri tek tek bu sanatçılara ve onların takipçileriyle bağlantılarını tespit ederek çalıştıkları atölyeleri belirlemek diğer hedeflerdendir. Ortaya konulan hedeflere, araştırmanın odak noktasını oluşturan Darü'l-Kütübi'l-Mısriyye'deki koleksiyonun kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle ulaşılacağı kanaati taşınmaktadır. Kütüphanedeki döneme ait her bir el yazması Kur'an tezin kapsamının çerçevesinde analiz edilecektir. Son bölümde ise dünyadaki koleksiyonlarda bulunan Memlük sultan mushafları tetkik edilip konuya entegre edilecektir. Araştırmanın bu kısmı, aynı döneme ait farklı yerlerdeki sultan mushaflarını içerse de bunlar karşılaştırmalı amaçlarla tanıtılır. Memlük dönemi sultan mushafları sanatsal malzeme açısından oldukça zengindir. Tezdeki odak konusu Darü'l-Kütübi'l-Mısriyye'deki sultan mushaflarıdır. Farklı etkenler sebebiyle kütüphanede bulunan mushafların bazıları araştırılmamış dolayısıyla yayımlanmayı bekleyen birçok içeriğe sahiptir. Mevcut eserler ve hakkındaki bilgileri literatüre kazandırma arzusu bu çalışmayı yapma sebeplerindendir.
Özet (Çeviri)
The cultural background in the region, local climatic conditions, and the society's foresight significantly impacted the formation of the Mamluk architectural style and other branches of art that developed it. They created the artistic approach of the Mamluk Period by adding a new style to the creative and cultural values inherited by the states that lived in the region before them. The patronage offered to artists by Egyptian Mamluk rulers gave rise to one of the greatest traditions of Islamic art, especially in architecture and manuscripts. A handwritten mushaf has shown differences in many aspects throughout the history of Islamic art. The geography where the work was created, the socio-political conditions in that region, the personality of the patrons, their attitude towards the artists, the opportunities they offer, and their political competence are the most obvious principles of this difference. These differences show the characteristics of the period. This is evident in the type of writing, decoration, binding, dimensions, and design models of the mushaf. For example, with the plunder of Baghdad's cultural and intellectual wealth by the Mongols in the 13th century, the art of mushaf was greatly affected, and a change took place in its line. In the 14th century, especially in the Ilkhanids and Mamluks, there was a trend towards visually prominent sultans. In fact, from a design perspective, this Quran style was previously known and applied by the Seljuks. However, when it came to the Mamluks, artistic Quran writing became more independent among the period's arts, and competent Qurans were prepared. After the Ottomans ended the Mamluk state in 1517, some of these magnificent manuscript Qurans in Cairo and Damascus were brought to Istanbul. Today, it is included in the collections of libraries and museums in Cairo, Istanbul, Anatolia, Europe, and the Middle East. The subject of the thesis is an evaluation of the mushafs owned by the Mamluk sultans in the Egyptian National Library in Cairo, Egypt, in terms of calligraphy and illumination arts and their comparison with their counterparts in other centers. In this research, the manuscript mushafs that were requested to be prepared by the sultans, starting from the first Mamluk sultan who had the mushaf written until it was destroyed and diverted, are analyzed by revealing them in the form of visuals that we can obtain from the library. Considering that the Mamluks, a Turkish state, had a special place in the art of mushaf, our goal is to take the research and studies done before us one step further. Thus, it is to shed light on history in artistic, social, and cultural terms by contributing to the research done on this subject. There is scattered information in the sources about the mushaf art of the period. Most of the existing ones are related to the calligraphers and illuminators of the works, the clerks working for the palace at that time, and the institutions to which the Qurans were donated. The information available in the sources has significantly contributed to the research carried out until today and has been a guide. The central part of these manuscripts, which are the subject of the research, are preserved in Daru'l-Kutubi'l-Mısriyye, the Cairo National Library in the capital of Egypt. This library was first established under the name of Hidîviyye Library (el-Kutubhânetu'l-Hidîviyye), and later (1892-1914) it was named Darü'l-Kütübi'l-Hidîviyye. During the reign of King Fuad I (1917-1937), the name of the library was changed to Dâru'l-kutubi'l-Mısriyye. 1963, it became the Egyptian National Library (Mektebetü Mısr el-Kavmiyye). After 1971, it took the name el-İdâretu'l-âmme li-dâri'l-kutub. In 1863, Daru'l Kutubil-Misriyye was established under the guidance of the Ottoman Sultan Sultan Abdülaziz, with the support of the Egyptian Khedive Ismail Pasha and the efforts of the Minister of Foundations Ali Pasha Mubarak. The purpose of establishing the library was to protect the rest of the valuable manuscripts and copies of the Holy Quran due to the loss, tearing, or wear of some of them in the government offices, schools, and mosques affiliated with the foundations in Cairo at that time, and to prevent them from being lost and to collect and preserve them. Thus, manuscripts donated to various institutions were collected and protected within this institution. The Mamluk sultan mushafs, which are the subject of the thesis, constitute some of these mushafs that were taken under protection in the process. Although the mushafs of this period have a vibrant date range in quality and quantity, research and book studies of this nature are very few. So much so that some Mamluk Qurans are still waiting to be unearthed. The first study on Mamluk art dates back to the 19th century. It is dated century. XX. Until the 19th century, no separate analysis was conducted on the Mamluk mushafs, and they consisted of different sections within general studies. The first competent study in this field belongs to Egyptian academician Noha Abou-Khatwa. It has been observed that independent studies on Mamluk mushaf art are insufficient. The aim of filling the gap in this field due to many reasons, such as the special conditions of the country and the difficulty of accessing resources, was the reason for this study. Our main goal is to be familiar with the general characteristics of the mushafs by examining all the digital files of the relevant works on site, to access the resources that will help shed light on the subject, and to bring the information and documents we obtain by benefiting from them to the literature. In addition, we have the opportunity to make a comparison of the existing works by including them in the research field in libraries and museums where manuscripts are preserved, such as Methafu'l-Fenni'l-İslami, Methafu'l-Menyel ve el-Azhar, Cairo University Library, located in the capital Cairo. Being able to do so will contribute to the subject. In addition to these places mentioned in the evaluation section, we will include in our topic some of the hand-written sultan mushafs found in museums and libraries in other centers and make a comparison. These works that we will examine represent the peak of the calligraphy and illumination applied in books and constitute the essence of the book arts of the Egyptian Mamluk sultanate. These mushafs are the essence of Mamluk's book art in terms of the quality of calligraphy and illumination and their vast size. Here, it is aimed not only to reveal the aesthetic value of the manuscripts but also to present the views on the historical and organizational aspects of the workshops that produced them. In addition, based on the available documents, other objectives are to determine which Mamluk sultan these mushafs were made under the patronage of, to identify their calligraphers and illuminators, to date the works, to determine the connections of each of the pieces to these artists and their followers, as much as possible, and to choose the workshops where they worked. It is believed that the set goals will be achieved by comprehensively examining the collection in Daru'l-Kutubi'l-Misriyye, which is the focus of the research. Each manuscript Qur'an from the period in the library will be analyzed within the scope of the thesis. In the last chapter, Mamluk sultan mushafs in collections worldwide will be examined and integrated into the subject. Although this part of the research includes sultan mushafs from different places from the same period, they are introduced for comparative purposes. Mamluk period sultan mushafs are very rich in terms of artistic materials. The focus of the thesis is the sultan mushafs in the National Library of Egypt. Due to different factors, some of the mushafs in the library have a lot of content that has not been researched and is waiting to be published. The desire to bring existing works and information about them to the literature is one of the reasons for doing this study.