Yönetimin etkinliği ve verimliliği açısından Gediz Belediyesi'nin reorganizasyonu
The organization of Gediz Municipality interms of the effectiveness and productiveness of management
  1. Tez No: 146154
  2. Yazar: CEYHUN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Ülkemizde kamu hizmetlerinin önemli bir bölümü yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak bu hizmetlerin gerek kalite düzeyi gerekse kaynak kullanımında etkinlik ve verimlilik kavramlarının yerleştirilmesi konusunda yetersizlikler görülmektedir. Bu yetersizliklerin giderilebilmesi için yerel yönetim üst yönetiminden başlayarak her alt birimde kurumların reorganize edilmesi gerekmektedir. Gediz halkının müşterek ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan Gediz Belediyesi'nin aldığı her karar ve yaptığı her hizmet sosyal ya da ekonomik olarak bölge halkını etkilemektedir. Belediye hizmetlerinde, hizmet kalitesinin geliştirilmesi ve yöre halkının istifadesine sunulacak projelerin üretilmesinde etkin ve verimli bir yönetim yaklaşımının önemli bir rolü olduğu açıktır. Etkin ve verimli bir yönetim yaklaşımının olmadığı belediye hizmetlerinden, vatandaşın memnun olması beklenilemez. Bu düşüncelerle Gediz Belediyesinin, yörede yaşayan 22,000 insan ve belediyeye ait Ilıca ve Murat Dağı Kaplıcalarından faydalanan insanları da katarsak 50,000 civarındaki insanları etkileyen yönetim anlayışı, hizmetleri ve bu anlamdaki etkinlik ve verimlilik kavramlarının yönetim birimlerine ne derece yerleştirildiği konularında 342 Gmeklem üzerinde araştırma yapılarak bilgilerin toplanması suretiyle genel ilkeler doğrultusunda ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma alanı Gediz ilçesini kapsamakta ve Araştırma Gediz Belediyesinde yönetim etkinliği ve verimliliği üzerine yöneliktir. Gediz Belediyesinin bilimsel olarak incelenmesinin nedenlerinin başında en çok etkilenen bölge halkının kendileri ile ilgili alman kararların somut bilgilerle aydınlatılması ve belediye üst yönetimine talip olanlara ışık tutmak düşüncesi yatmaktadır. Araştırma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, belediyelerin kavramsal çerçevesi ana başlığı altında belediyelerin tarihçesi, yapısı, görevleri, gelir kaynakları konularım kapsamaktadır. İkinci bölüm, belediyelerde reorganizasyon sonucu belediye hizmetlerinde etkinlik, verimlilik kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise Yönetimin etkinliği ve verimliliği açısından Gediz Belediyesinin reorganizasyonuna yönelik bir araştırmayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, the local managements realize a considerable part of public service. But, insufficiencies are seen in arranging in order of activity and productivity concepts on either source using or quality level of these services. In order to stop these insufficiencies, associations from the top management to lower ones need to be reorganised Every decision and service taken by the Gediz Municipality, which meets the common expectations and necessities of Gediz people, affect the people of district as social or economical ways. It is clear that productivity and activity concepts have got an important role on developing the service quality and producing the projects that will be presented to the usage of the people of district in municipality works. It can't be thought that the people are pleased from the municipality services of the places where aren't these concepts. The idea that the responsibility belongs to the top management of Gediz Municipality brings the necessity of Gediz Municipality's modernization. With these thoughts, Gediz Municipality gives public services to 22 000 district people and around 50 000 people who get benefit from Ilıca and Murat Mountain Hot Springs. This research has been done on subjects of management idea, services and what degree activity and productivity concepts are arranged in order in management units on 342 samples. The results are tried to put forward in the direction of general principles by collecting information. The research area is Gediz Town and is directed to activity and productivity of Gediz Municipality Management. One of the main reasons of researching Gediz Municipality in a scientific way is to illuminate the district people who are mainly affected by the taken decisions related to themselves and to light the way for the people who want to apply for the top management. The research consists of three parts. In the first part, the histories, structures, duties and income sources of municipalities are taken up. Second part includes activity and productivity concepts of municipality services. And in the third part, survey results are turned to account with turning them into statistical tables by forming crosswise relations under the heading“ Gediz Municipality Practise. ”Obtained data is presented under the heading of Conclusion and Interpretation.