Kütahya ilinde rekreatif amaçlı trekking (Doğa yürüyüşü) alanlarının belirlenmesi ve spor turizminin geliştirilmesi açısından değerlendirilmesi
Designation of places in Kütahya which is having a recreative purposeful for trekking (Walking in nature) and evaluation for angle of sports tourism
- Tez No: 146174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çağımızın tek düze günlük yaşamı içerisinde insanların yaşam zorluklan dışında kalan zamanlan değerlendirmeleri sağlıklı kalabilmeleri için çok önemlidir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak çalışma saatleri giderek azalmakta ve insanların kendilerini gerçekleştirmek için sahip oldukları zaman artmaktadır. Rekreasyon faaliyeti olan Trekking (Doğa Yürüyüşü) insanların mutlu, sağlıklı ve hayattan zevk alarak yaşamalarını sağlayan, modem teknolojinin ve serinleşmenin ortaya çıkardığı kalabalık, kirlilik ve diğer sorunların yarattığı, bedensel ve moral çöküntüleri ortadan kaldıracak önemli bir faaliyettir. Serbest zamanlar doğru değerlendirildiğinde, insanın zevkini, hevesini, yeteneğini, sorumluluk ve özgürlüğünü yaşamak, zamanı doğru kullanmak ve böylece kendini gerçekleştirme imkanı vermektedir. Doğanın tüm yönleriyle yaşanmasına olanak veren doğa yürüyüşü ülkemizde giderek yaygınlaşmakta daha çok ilgi ve talep görmektedir. Trekking doğa sporlarının en hafif kollarından biridir. Doğada uzun yürüyüş anlamına gelmektedir. Sonuç olarak Kütahya ve çevresi zengin trekking alanlarına ve rekreatif amaçlı bölgelere sahiptir. Bu bölgeler güçlü bir çevre bilinci ile korunmaktadır. Kütahya'nın topraklarının % 53 'ü ormanlarla kaplı olduğu için günübirlik olduğu kadar uzun süreli dinlenme ve kamp imkanlan için de faydalamlabilmektedir. Trekking imkanlan olan Kütahya yayla turizmi ve termal turizm açısından da aynı potansiyele sahip olduğu yapılan çalışmalar sonunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the monotone day life of our age, for being healthy of humans, they must utilize the times that rest from their life difficulties. Dependent on the technological developments, the work times are becoming less step by step so that the times that humans need for social life are increasing. Trekking is, the thing that supplies the humans live healthy, happy, and with from their lives. And trekking is an activity that modern technology and urbanizations made the physical and psychological problems like crowd, dirtiness and loud noise; can remove. If the free times are utilized truly, it gives humans to allow, to live his freedom to use time truly, to make pleasant things that he want. Trekking, which is enables to use all sides of nature is becoming widespread in our country and also arouse interest. Trekking is one pf the easiest branch of“nature sports”and means“long walking in nature”. Finally, Kütahya and its surroundings have beautiful nature for trekking. These surroundings may shielded with a strong“green conscious”. Because of Kütahya' s lands'53 percent is forest, it is convenient for short or long time camping. And also Kütahya has a beautiful place for plateau tourism and thermal tourism.