Örgüt geliştirmede liderin rolü
The role of leader in organization deveploment
- Tez No: 146173
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DEMİRCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Dünyadaki yeni gelişmeler ve oluşumlarla, ekonomik özgürlük önüne geçilemeyen bir olgu haline gelmiştir. Bu olgunun, örgütlerin yerel çevrelerini etkisizleştirdiği ve küresel alanda başa çıkması çok zor rakiplerle karşı karşıya getirdiği açık bir gerçektir. Bunun yanında sosyal refah kurumlan olan örgütler de, politize olmaları nedeniyle, çözülerek çöküş içine girmişlerdir. Küresel düzeyde özgürlüğü olan ticari örgütlerin (işletmelerin) kaynaklan en iyi şekilde bir araya getirip, ayakta kalabilmeleri için; rekabet avantajım yakalama sorumluluklan daha da artmıştır. Bu nedenle örgüt yöneticileri de mümkün mertebe zihinsel kelepçelerini gevşeterek; yönetim tarzlannı gözden geçirmek ve liderliklerini sorgulamak durumunda kalmışlardır. Bu bağlamda örgüt yöneticilerinin vizyon gücüyle hızlı karar verme ve harekete geçme yeteneğini kazanmalan gerekmektedir. Bu çalışmanın hedefi de budur. İdeal örgütü ve kaynaklan bir araya getirmek için; liderin enerji kaynağı bilgi, katalizörü de sürekli öğrenme olan“örgüt geliştirme”dönüşümsel sürecini kendi örgütlerinde başlatmaları gerekmektedir. Bu süreç hiç bitmeyen ve çok kapsamlı bir kimyasal tepkime gibidir. Bu süreçte elde edilen zihinsel kazanımların; hiçbir zaman ulaşılamayacak iyi düşünceler olarak kalmaması için, hemen somut hedeflere dönüştürülmesi gerekmektedir. Araştırma kapsamındaki lider ve yöneticilerin; temel değer ve amaçlar doğrultusunda, örgütlerinin geleceklerini tasarlama ve bunları somut hedefler haline getirebilme yeteneklerini artırma isteğinde olduğu gözlenmektedir. Lider ve yöneticilerin, örgütlerinin ayakta kalabilmesini sağlamak üzere en ölümcül silah olan bilgi ile donanmaları gerekir, tç ve dış müşterilerini kazanma adına yapabilecekleri bütün faaliyetleri de içeren yönetim tarzının çok önemli olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Economic freedom has become an inconcurable fact with worldwide the new developments and changes. It's a reality that this fact has weakened the organization's local environment in the global field, which has brought them into face to face tough with competitors. Moreover, social welfare institutions have corrupped politically. Commercial the responsibities of organizations for survival have increased with efficient use of their resources and competition has forced them to gain a certain advantage against your competitors. Because of this hard global competition; the leaders of the organizations Should loosen all the unseen mental clutches; review their managenial styles and guestion their leadership gualities in this respect; (organizational) leaders should gain the capabilities to make guick decisions with a vision and act accordingly. This thesis aim this forget. In order to bring the ideal organization and resources together, it is necessary for the leaders to start the trans formational process of“organizational development”in their organications. This developments energy resource would be knowledge and the catalyst would be the nonstop learning. This process is like complicated chemical reaction. The mental gains profited from this process should be transformed in to concret forgets otherwise it would stay like just impeccable ideals. It has been observed that leaders and upper management personnel have desiers to design their organizations future and improve their skills for concrete forgets with respect to fundamental valves and aims. Therefore, leaders and the managers should donate themselves with deadly weagon of knawledge in order to their prevent organization from collapsing down. Management style that contain applasing the internal and external customers is clearly very important.