Türkiye'de çevre yönetiminin etkinliği ve Ereğli Şeker Fabrikası'nda bir uygulama
The efficiency of environmental management in Turkey and a case study at Ereğli Sugar Factory
- Tez No: 146177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren adından sıkça bahsedilmeye başlanan ve son otuz yılda insanoğlunun göz ardı edemeyeceği bir boyuta ulaşan çevre sorunlarına karşı günümüzde çözüm yolları üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde çevrenin yönetilebilir bir olgu olduğu görüşü benimsenmektedir. Çevre olgusunu yönetebilmek için dünyanın birçok ülkesinde, gerek kamu gerekse özel sektör çeşitli faaliyetler içerisindedir. Bu faaliyetlerin tümünü kapsayan çevre yönetimi ile yeryüzündeki bütün canlıların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşaması, gelecek nesillerin yaşamlarının tehlikeye atılmaması ve bunlara paralel olarak doğal kaynakların korunarak, ülkelerin ekonomik kalkınmalarının sağlanması hedeflenmektedir. Çevre yönetiminde etkinliğin sağlanabilmesi için kamu sektörüne büyük görevler düşerken, kaybolan çevresel değerlerin kendilerini de olumsuz etkileyeceği bilinci içerisinde olan işletmeler, etkin çevre yönetim sistemleri oluşturup uygulamaya geçirmekle, çevre yönetiminde önemli işlevler yükleneceklerdir. Ülkemizdeki çevre yönetiminin etkinliği üzerine yapılan bu çalışmada, çevre yönetimi ve çevre yönetim sistemleriyle ilgili genel özellikler incelenerek, Türkiye'de çevre yönetiminin mevcut örgütlenmesi ortaya konulmuştur. Çevreyle ilgili merkezi teşkilatlanma ile mevzuattan, örgütlenmeden ve diğer sorunlardan kaynaklanan, çevre yönetimi sorunları belirlenerek, çözüm yollan ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The environmental problems have been very frequently mentioned since the second half of the 20th century and this matter has been so escalated dramatically that it is not possible to ignore and disregard. Depending upon this evalution, some measures and way of solution has been tried to be taken. Nowadays, the view that the environment can be manageable phenomenon has begun to be adopted. To tackle with the environmental issue both public and private sectors have great endoveours and invovements in many countries of the world. Almost all attempts pertaining with the environmental management aim to prepare a life providing a healthy and stable environment for all existences and nort endanger the future posterities and, paralelly, maintain the natural resources and economic progress of the country. Public sector has great rsponsibility in cerating the effectiveness and efficiency in environmental management, on the other hand, the firms are bound to carry out the important functions in implementing and applying the efficient and effective environmental management systems with the consciousness that the lost and loosing environmental assets inflict them drastically. In this study, focused on the efficient and effective environmental management systems in our country, the general peculiarities involved in the environmental management systems have been elaborated and the present organization of the environmental management systems of Turkey presented. At the same time, the problems arised from the environmental central organization, legal order and jurisdiction have been determined and the offers of solution have been presented along with the environmental decision making process.