Yöneticilerin çalışanlarını motive etmesinde resmi olmayan ikili ilişkilerin yeri ve önemi
The importance of the informal mutual relations in motivating imployees by manager
- Tez No: 146178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Yönetimin vazgeçilmez temel kaynağı insandır. Bu nedenle, çalışanlar işletmenin maddi unsurlarından ayrı bir öneme sahiptirler. Yöneticinin ve işletmenin başarısı, öncelikle çalışanların olumlu yönde harekete geçmelerini isteyerek, etkili ve verimli bir şekilde çalışmalarına bağlıdır. Bunu sağlamak da çalışanları iyi bir şekilde motive etmekle mümkündür. Motivasyon ile performans çok yakından ilişkilidir. Motive olmayan personelden, performans ve verimlilik beklenemez. Bu gerçeğin farkına varan ve çalışanlarını motive etmek için çeşitli teknikleri uygulayan yönetici ve işletmelerin, daha başarılı oldukları görülmektedir. Çalışanları, diğer üretim unsurları gibi bir unsur olarak gören yöneticilerin başarılarının uzun sürmediği bir gerçektir. Yönetim tarihinde, çalışanları motive etmek için çok çeşitli motivasyon teknikleri kullanılmıştır. Bu tekniklerin başarısında, yöneticinin çalışanlarıyla yeterli düzeyde ve samimi bir şekilde resmi olmayan ilişkiler kurması önemlidir. İşletmede oluşturulan iyi bir resmi olmayan ilişki ortamı diğer bir çok maddi olanak ve ödülden daha çok motive edicidir. Bu çalışmada; çalışanlarla selamlaşmak, sorunlarına ve mutluluklarına ortak olmak, nazik bir şekilde ilişki kurma konulan incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yönetici tarafından kendisine değer verilen, çalışanlar, motive olmaktadır. Yüksek motivasyonlu personel, daha başarılı olmakta ve aynı zamanda, işletmelerine daha yararlı olmaktadırlar. Bu nedenle yöneticiler, çalışanların motivasyonuna gereken önemi vermeli, bununla birlikte çalışanların motivasyonlarını yüksek düzeyde tutmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The indispensable source of the management is, human. By virtue of this fact; workers have got exceptional importance than the other material elements in a firm. The success of a manager and a firm is deeply founded on the motion of workers at a positive, productive way and also their willing about works. This is possible by only motivating the workers for these purposes. Motivation and performance are closely interrelated. It is meaningless to expect productivity and performance from unmotivated workers. The manager who is aware of this reality and who applies various technics in order to motivate the workers is considered more successful. It is certain that if a manager consider the workers like the other elements in a firm, it is impossible for him or her to be successful for a long period. Through the management history, a lot of motivational technics have been used. For the achievement of these technics, it was very important for a manager to make a sincere and informal relation with the workers. It is more motivator to build an informal relation in a firm than the other opportunities and rewards. In this study, topics such as greeting workers, asking their problems, sharing their happiness and building relations with them in a warm and gentle way are examined. According to the research results; the workers who are held in high esteem are getting motivated. The personnel who are in high motivation are more successful and also they contribute to the firm more. For this reason, managers should give the essential importance to the workers' motivation and they also should keep workers' motivation at high level.