Hâmit Macit Selekler'in hayatı-sanatı-eserleri
Hâmit Macit Selekler's his life,art and works
  1. Tez No: 146185
  2. Yazar: FATİH KÜÇÜKYAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Hâmit Macit Selekler, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı' nda, geniş kültür birikimi doğrultusunda, edebiyatın şiir sahasında başarılı eserler vermiş bir sanatçıdır. Reklama ve gösterişe önem vermeyen, çağdaşlarına göre adı pek bilinmeyen; ancak en az onlar kadar başarılı bir şâir olan Selekler, hayatı boyunca iyilikleri kendisine rehber almış ve sanatının ana perspektifine de iyilikleri koymuş bir şâirdir. Cumhuriyet sonrası dönemde oluşan şiirdeki yozlaşmaya karşı kendince bir cephe alan Selekler, şiirde şekilciliği savunur. Tabiata, insanlara, Antalya'ya, millî kültürümüze son derece bağlı bir şair olan Selekler, bu yönleri ile bize Yahya Kemal Beyath'nın önemli bir takipçisi olduğunu çağrıştırmaktadır. Ancak bugüne kadar Hâmit Macit Selekler'i tüm yönleriyle ele alan bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, Hâmit Macit Selekler'i, onun eserlerini ve sanatını anlamak ve gücümüz nispetinde anlatmak için kaleme alındı.
Özet (Çeviri)
Hâmit Macit Selekler, in the Turkish literature republic term, thanks to his exteensive cultural accumulation, is an artist who wrote the successful works in the field poetry of literature. He doesn't care about the advertisment and the ostentation. He isn't known as his contemporaries. But, he is a poet as successful as his contemporaries. During his life, he accepted the benefications and the virtues as a quide for him and placed them to the perstective of his art. Selekler, who turned against to the degeneration in the poem that became in the term after the republic, defended the formalism in the poem. Selekler, who was very fond of the nature, the persons, Antalya, the national culture, associates to vs. that he is the important follower of Yahya Kemal Beyath with this sides. Howewer, a study which examines Hâmit Macit Selekler with his whole aspets hasn't been done, yet. This study was written out in order to comprehen Hâmit Macit Selekler, his works and art and to narrate as for as possible.