Bilgi toplumunda girşimcilik profilinin değerlendirilmesi ve genç işadamlarına yönelik bir uygulama
An evaluation of entrepreneur profile in the information society and a case study addressed to young businessmen
- Tez No: 146197
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bilgi toplumu niteliği kazanmak günümüz toplumlarının karşı karşıya bulundukları en önemli zorunluluklardan biri haline gelmiştir. Bilgi toplumu, bilginin temel üretim faktörü olarak değerlendirildiği, bilgi sektöründe etkinlik gösteren çalışanların çoğunlukta olduğu ve yaşam boyu öğrenmenin kaçınılmaz hale geldiği, bilgi ve teknoloji tabanlı bir toplumsal ve ekonomik aşamadır. Bilgi toplumu bireyi, teknolojik değişikliklere uyum sağlayan, müşteri için değer yaratan, yenilikçi fikirler sağlayan, risk alabilen, ürün ve süreçleri sürekli geliştiren ve stratejik rekabet politikaları oluşturan kişilerdir. Bilgi toplumunun gerektirdiği insan modeli, eğitim düzeyi, mesleği, statüsü ne olursa olsun, yaşam boyu öğrenme alışkanlığım kazanmış, kendini sürekli geliştiren bilgi insanıdır. Bu nedenle bilgi toplumunda insanın fiziki gücünün ekonomik değeri hızla azalmaya, fikri gücün ekonomik değeri ise hızla artmaya başlamıştır. Bilgi toplumunda fikri emeğin ekonomik değerinin artmasıyla girişimcilik konusu da toplumda daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Üretilen bilginin üretim sürecine sokulup ülkelerin refah artışına dönüşebilmesi için ticarileştirilmesi önem taşımaya başlamıştır. Bu kapsamda bu işlevi yerine getirecek girişimcilerin varlığı da büyük önem kazanmıştır. Bilginin önem ve değerini kavrayan, bilgi teknolojilerinden en geniş şekilde yararlanabilen, işletmeler ve ülkeler arasında bilgi paylaşımım ve bilgiyi etkin kullanmayı amaçlayan girişimciler bilgi toplumunun en önemli faktörlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle de bilgi toplumunda girişimcilik profilinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Vİ ABSTRACT Embracing the quality of information society is one of the most important challenges that today's societies facing. Information society is a knowledge- and technology-based social and economic phase where information is considered as basic production factor, majority of the workers are in the information sector, and lifelong learning is inevitable. Individual of the information society adapts himselfTherself to technological developments, creates values for customers, provides innoviative ideas, takes risks, continuously develops products and processes, and establishes strategic comptetition policies. Whatever type, education level, profession or status of a human being required by the information society, member of the information society is an individual having lifelong learning habit and paying attention to self-development. Therefore, economic value of physical manpower is decreasing in the information society, whereas economic value of intellectual power is increasing significantly. Along with the increase of intellectual labour in the information society, enterpreneurship has also gained much importance in the society. In paralel, commercialization of the information produced is of importance through putting it into the production process and have its impact on welfare of the countries. This emphasizes the existence of enterpreneurs who will realize this function. One of the most important elements of the information society is enterpreneurs who embrace the importance and value of information, benefit from information technologies, aim at sharing and effective utilization of information among enterprises and countries. Consequently, it is vital to determine the profile of enterpreneurship in the information society.