Türkiye'de finansal serbestleştirme ve büyüme üzerine etkisi
Financial liberalization and growth in Turkey
  1. Tez No: 146198
  2. Yazar: ÇAĞATAY AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BARBAROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
TEZ OZETI: Türkiye'de Finansal Serbestleştirme ve Büyüme Üzerine Etkisi Türkiye ekonomisinin yapısında ve işleyişinde 24 Ocak 1980 Kararları ile köklü değişikliklere gidilmiştir. Finansal serbestleştirme politikası da 24 Ocak 1980 Kararlarının bir uzantısı olarak Türk fınans sistemini şekillendiren hakim politika olmuştur. Finansal serbestleştirme tanım olarak; yurtiçi finansal piyasalar ile kambiyo rejimi üzerindeki her türlü baskı ve denetimin kaldırılması sürecidir. Finansal serbestleştirme ile; finansal sistemde rekabetin ve serbest piyasa koşullarının oturtulması ve böylece, kaynak oluşum ve dağılımında etkinliğin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada; finansal serbestleştirme politikasının büyüme açısından Türkiye'deki etkileri, çeşitli veriler ışığında incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Financial Liberalization and Growth in Turkey The economical decisions that were dated in 24 January 1980, have had important effecets on economical system in Turkey. Financial Liberalization policy have been applied for twenty years and it' ve shaped the Turkish financial system. Financial liberalization policy is; to liberate the domestic financial markets and exchange regime. The aims of financial liberalization policy are; to establish the rules of the free market system and to distrubute financial sources efficiently. In this study, I searched and analyzed the effect of financial liberalization on growth in Turkey.