Varyans bileşenlerinin güven aralıkları
  1. Tez No: 1462
  2. Yazar: GÜZİN YEDİKARDEŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY SARAÇBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, varyans bileşenlerinin güven aralık ları konusunda önerilen yöntemleri incelemektir. Bu amaca yönelik olarak birinci bölümde, varyans bileşenlerinin ta nıtımı yapıldı. Varyans bileşeni güven aralığı oluşturmada karşılaşılan sorunlara dayanarak çeşitli yöntemlerin ge liştirildiği belirtildi. Genel bilgileri içeren ikinci bölümde, varyans çözümle mesi model denklemlerinde varyans bileşeni kestirim değerlerinin hesaplanışı ve güven aralığının nasıl oluş turulduğu gösterildi. Bu konuda yapılan çalışmalar ve öne rilen güven aralığı yöntemlerinin tanıtımı yapıldı. üçüncü bölümde, güven aralığı yöntemleri örnek problemler üzerinde incelendi. Değişen deneme sayıları, tekrar sayı ları, güven olasılıkları ve F hesap değerlerinde, yöntem lerin verdikleri güven aralıklarının karşılaştırması düzen lenen deneysel çalışma ile yapıldı. Elde edilen bulgular verildi. Sonuçta, diğer yöntemlere göre negatif sınır ver meyen ve kısa güven aralığı uzunluğu veren yöntem 9 ve yöntem 10'un varyans bileşeni güven aralığı bulmada öneri lebileceği belirtildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate different methods of obtaining confidence intervals for variance components. Variance components are introduced in the first chapter. Different methods are stated to invent connected with problems of obtaining confidence interval for variance component. Second chapter, which includes general informations is given to demonstrade how to calculate the estimates of variance components in models equations for the analysis of variance and how to obtain its confidence intervals. Investigations and methods of obtaining confidence intervals on this subject are presented. In the third chapter, methods of confidence interval are investigated by sampling problems. A comparison of confidence intervals for different methods is given by experimental study which includes variable number of treatments, number of repetitions in each treatments, confidence coefficients and F statistics. And then, the obtained results are given. Consequently, method 9 and method 10 are emphasized to be advisable for confidence interval of variance component. They don't give negatif limit and give short confidence interval according to other methods.