Karbamatlı fungusitlerden maneb ve zineb'in albino fareler (mus musculus) üzerine etkileri
- Tez No: 1461
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NİHAT ŞİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Zirai mücadelede kullanıldığı dozlarda karbamatlı fungusitlerden Maneb 100 litre suya 200 g. ve Zineb, 100 İt. suya 300 g. karıştırılarak birer hafta aralıklarla marul fidelerine 3 tekrarlı uygulandıktan sonra, ilaçlı marullarla albino fareler 13 hafta süreyle beslenmişlerdir. Kullanılan ilâçların marul bitkisindeki kalıntı tayininin yanısıra, farelerde oluşturduğu etkiler, morfolojik ve biyokimyasal olarak incelenmiştir. Değişikliğe uğratılmış karbon disülfit yöntemi ile marul bitkisinde maneb ve zineb kalıntı tayini yapılırken, bun ların parçalanma ürünlerinden biri olan etilen tioüre, ince tabaka kromatograf isi ile saptanmıştır. Çalışmada zineb' in manebe göre kalıntı miktarının daha az olduğu görülmüştür. îlaçlı marullarla 13 hafta süre ile beslenen farelerin besin ve su tüketiminde kontrollere göre azalma görülmüş, buna bağlı olarak ortalama vücut ağırlıklarında düşüş tespit edilmiştir.. Beslenmenin ilk haftalarında farelerde birbirine saldırma ve ısırma gibi davranış bozuklukları saptanmıştır. Sonraki haftalarda bu durum kaybolmuş, bir sakin döneme girdikleri görülmüştür. îlaç uygulamalarında iç organlar çevresinde, özellikle karaciğer ve pankreasta yağlanma, karaciğerin kontrol grubuna göre daha büyük ve koyu renkte olduğu saptanmıştır. Kontrollere göre karaciğer ve beyinde total protein değerlerinin düştüğü, fungusitlerin karaciğerde asit fosfataz, beyinde ise asetil kolin esteraz enzim aktivitelerinin azalması yönünde etki ettiği tespit edilmiştir. Yapılan tüm çalışmalarda dişilere göre erkek bireylerin ilaçlardan daha fazla etkilendiği saptanmış, maneb in zinebe oranla daha etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The suspensions of the carbamate fungicides, maneb and zineb were prepared at the concentrations of 200 g./100 It. and 300 g./100 It. respectively. Those suspensions were applied to the seedling plants of lettuce for three times with week" intervals. And then, albino mice were fed with. Fungicides applied lettuces. Following this, amount of residual maneb and zineb on lettuce plant was determined. On the other hand, these morphological and biochemical effects on albino mice were examined. Residual maneb and zineb on lettuce plant was determined by modified carbon disulphide method. Degradation products of the fungicides, ethylene. thiourea on lettuce plant was detected by thin- layer chromatography. Resultly, amount of residual zineb was found to be less than of the maneb. The water and food consumption of the mice fed with fungicid applied lettuce was found to be less than of the control mice used as control, during experiments. Probably, related with, there was a reduction in mean body-weights of the test mices.In the first week of the feeding, the mice gained aggresive behaviour as attacking and biteing reaction. In the following weeks, they became calm>behaviourly. Morphologicaly it was obsorved that test animals had larger and much dense colored livers than, the controls. The other observation was the fat accumulation on the internal organs particularly liver and pancreas of the test animals. The levels of total liver and brain proteins have been found less in test animals than in controls. The activities of acid phosphatase and acetylcholinesterase in the liver and brain of test animals respectively, have been found to be decreased when compared with controls.According the results, obtained that famale individuals have been more affected than male individuals from drugs and maneb was more effective than the zineb.