Bazı teucrium L. (Labiatae) türlerinin polen morfolojisi
  1. Tez No: 1463
  2. Yazar: EMEL OYBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada Teucrium L. (Labiatae) cinsine ait 32 tak- sonun herbaryum örneklerinden alınan polenlerinin morfolo- jileri, ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Her taksonun ayrı ayrı palinolojik tanımları yapılmıştır. İncelenen taksonların polenleri, palinolojik özellikleri bakımından yeknasaklık göstermektedir. Polenler radyal si metrili, izopolar, trikolpat, operkulikolpatdır. Şekilleri prolat-sf eroid, subprolat ve prolatdır. Amb şekilleri in ters emiangulardır. Ornamentasyonları belirli verrukat, be lirsiz verrukat, belirsiz granulat ve granulatdır. Ekzin peripolardır. Sekzin nekzinden çok kalındır. İntinin meso- kolpiumdaki kalınlığı, kutuplara doğru azalmaktadır. Oper- kulumun üzeri granüllüdür. İncelenen bütün taksonların polen yüzeyinde trifin mevcut tur. Palinolojik özelliklere göre, incelenen Teucrium L. takson- ları 4 grupda toplanmıştır ve bazı taksonomik problem lere, palinolojik bilgilerle çözüm aranmıştır. Polen morfolojisine dayalı bir anahtar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
1X1 SUMMARY In this study, the pollen morphology of pollen grains which have been taken from herbarium specimens of 32 taxa of the genus Teucrium L. (Labiatae) have been studied with a light microscope. Palynological descriptions of each taxon have been given. The pollen grains show stenopalynous features. Pollen grains radially symmetrical, isopolar, 3-colpate, operculicolpate, prolate-spheroidal, subprolate and prolate. Amb intersemi- angular. Ornamentation distincly verrucate, obscurely verru- cate, obscurely granulate and granulate. Sexine much thicker than nexine. Intine thickness at mesocolpium reduced towards poles. Operculum surface covered with small processes. Over the pollen grain surface of all taxa studied tryphine is present. According to palynological features, the taxa of the genus Teucrium L. examined have been divided into four groups. Some taxonomic problems have been tried to solve with the aid of palynological data. A key based on pollen morphology has been given.