Das verhaltnis zur zeit und die 'Vergegenkunft' in Gerhard Köpfs prosa
Gerhard Köpf'ün düzyasısında zamana yaklaşımı ve Vergegenkunft
  1. Tez No: 146222
  2. Yazar: HÜSEYİN KAHRAMANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERTRUDE DURUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çağdaş bir Alman yazar olan Gerhard Köpf ün eserlerinde dikkat çekici olan en önemli unsur poetikasını tanımlarken“Vergegenkunft”kavramına oturtmasıdır. Kavram ilk olarak Günter Grass tarafından ortaya atılmıştır. Kendisi zamanı geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman olarak ayrıştırılmayacağım ve geçmiş zamanın, hem şimdiki, hem de gelecek zaman üzerinde etkilerinden dolayı yaşamaya devam ettiğine dikkat çekmiştir. Gerhard Köpf poetikasına temel olacak şekilde yorumlamış ve anahtar bir sözcük geliştirmiştir. Bu kavramın zaman boyutuna Köpf yazar, okur ve söylemi de ilave ederek poetikasını zaman, yazar, okur ve söylemi en önemli unsurlar olarak kabul ederek, toplumsal yapının bu dört unsurun birbirleri ile etkileşimi neticesinde şekillendiği görüşünü savunur. Köpf tarihsel süreç boyunca bir yığın kitlesel felaketleri beraberinde getiren savaş ve çevre facialarına maruz kalmış olan insanoğlunun, bu durumdan ancak dünyayı ve toplumsal yapıyı, değişmez (kader) olarak kabul etmeyen ve dünyayı ve hayatı yine insanoğlunun kendisinin şekillendirdiği yaratıcı bir düşünceye ulaşabilmesi ile mümkün olabileceğini belirtir. Bunu gerçekleştirebilmenin yegane yolu ise, mevcut toplumsal yapıyı değişmez olarak açıklayan mevcut söylemin yerine, bu yapının değişmesine götürebilecek yeni bir söylemin yaratılabilmesi ile mümkün olduğunu vurgular. Yaratılacak söylem ise sadece ve sadece bütün sınırlan aşan uluslarötesi ve daha insancıl olan edebiyatın dilinin kullanıldığında gerçekleşebilecektir. Bu söylemin ise, her zaman egemenlerin kazandığı, her durumda onların sistemini devam ettireceği hikayeler yerine mağdurların, sessizlerin çığlığım dile getiren hikayelerin anlatılması ile üretilebileceğini düşünür. Köpf e göre sadece daha insancıl bir söylem üretilerek, daha insancıl bir dünyanın üretilebilmesine katkı sağlanılabilir. Bu bağlamda, yaşamak, okumak, yazmak ve anlatmak süregelen baskıcı ve onur kinci sistemlerin yerine yeryüzünde daha insancıl bir hayat kurabilmeyi sağladığında ancak bir değer ifade edebilecektir. Bu söylemin yaratılmasında en büyük sorumluluğu yazara atfeden Köpf, okurun da en az yazar kadar bir sorumluluğun altına girmesi gerektiğini savunur.
Özet (Çeviri)
a contemprary German author, ist that while describing his poetry, he associates it with the concept“Vergegenkunft”.“Vergegenkunft”ist the result of efforts to describe past, present and future in one concept. The concept was first used by Giinter Grass, another contemprary German author. Grass claims that the time cannot be separated into parts as past, present and future and points out, that the past continues to exist because of its effects on present and future. The concept, firstly used by Giinter Grass was developed by Köpf to form the main structure of his poetry. Gerhard Köpf doesn't use“Vergegenkunft”only as a time concept but a key word as well to describe his general ars poetica. Köpf adds the author, reader and discourse as the most important elements, he claims that the social structure takes its shape as a result of the integration of these four elements. Köpf states that man, who has been exposed to many enviromental disasters and wars bringing all other social disasters with them throughout the history, can only get out of this situation by reaching creative triinking, in which he doesn't take the world and the society as unchangeable and he himself as shaper of the world and life. And the only way to realize this is to create a new discource which can actually change this structure instead of the existing one describing the social structure as unchangeable. The discourse to be created can only and only be reached when the language of literature, which is more humanitarian and universal, is used. Köpf thinks that this discource can be produced by telling stories expressing the scream of the 'quiet' and 'innocent' instead of the ones in which the 'strong' and their system always wins. According to Köpf, it's possible to contribute to creating a more humanitarian world by just producing a more humanitarian discourse, hi this respect, to live, read, write and tell will become meaningful when they can create a more humanitarian life instead of opressive and humiliating systems. Köpf puts the most important responsibility on the author in the creation of his discourse, while he also finds the reader as responsible as the author as the one to put this discourse into practice.