Mittelalterlicher stoff als spiegelung der Gegenwart: Muschgs roman 'Der Rote Ritter'
Muschg'un 'Kırmızı Şövalye. Parzival'den Bir Hikaye' adlı romanında Çağımızın Ortaçağ edebiyatı üzerinden yansıtılması
- Tez No: 146223
- Danışmanlar: PROF. DR. GERTRUDE DURUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Muschg'un“Kırmızı Şövalye. Parzival'den bir hikaye”adlı romanında Çağımızın Ortaçağ edebiyatı üzerinden yansıtılması (Türkçe Özet) İsviçreli yazar Adolf Muschg'un Ortaçağ Avrupa'sının ortak motifi olan Parzival/Perceval konusunu ele alarak yazdığı“Der Rote Bitter. Eine Geschichte von Parzivâl”eseri ile söz konusu motifi yüzyılımıza uyarlama ve yüzyılımızın ona yansıtma biçimini inceleyen bu araştırmanın girişinde 1980 sonrası Avrupa'lı yazarlar tarafindan Parzivâl motifine gösterilen ilgiye dikkat çekilmiş ve tanınmış bir yazar olan Muschg'un edebi kişiliği ve önemli eserleri kısaca araştırmacılarının ışığında ele alındıktan sonra yazarın Parzivâl motifine yaklaşımı ortaya konulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde başta Parzivâl motifinin Wolfram von Eschenbach“ın 1204 - 1212 yıllan arasında kaleme alınan ilk Alman Pamval'inin de aslında Chrestien de Troyes'den etkilenerek yazıldığı tartışılmıştır. Adolf Muschg'un da Parzivâl konusunu Wolfram von Eschenbach'dan etkilenerek nasıl ele aldığım ve onu orjinalinden ayıran unsurları tartışabilmek için bu eserin ana özellMerinin yanı sıra macera, aşk ve onur (minne, âventiure, ire) motiflerinin nasıl işlendiği ayrıntılı bir şekilde Ortaçağ metininde örneklerle dile getirilmiştir. Ayrıca bu araştırmanın ana konusu olan Adolf Muschg'un Parzivâl konusunu nasıl ele aldığı ve romanın altbaşlığında ifade ettiği gibi ”Eine Geschichte von ParzivâF konusunu nasıl işlediği tamtilmıştur. Romandan örnekler sunularak ve ayrıntılara dikkat çekilerek Adolf Muschg'un“yeni”Parzivâl romanım nasıl yarattığı ortaya çıkanlmıştnr. Bu yüzden özellikle büyük farklılık gösteren roman sonlan ve“Grâl”in geleceği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise romanın kahramam olan Ortaçağ Parzival'in hem kendisinde hem de çevresinde gelişen“yeni”değişikliklere dikkat çekilmiştir. Adolf Muschg özellikle bu bölümde incelenen kişilik, toplum sorunlan ve figürlerdeki değişikliklerle kendi çağım yansıtmaktadır. Bu konular ayrıntılı bir şekilde Parzival'in kişilik arayışı, baş öğretmem olan Trevrizent figürü, Artûs ve Grâl topluluklarının uğradığı çöküş eserden örnek ve alıntılarla desteklenerek incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Muschg'un kendi çağımızı Ortaçağ sahnesinde nasıl yansıttığı analiz edilmiştir. Kapitalizimin çıkışı ve yükselişini yansıtan başlıca karakterlerden biri olan Lahelin figürü bu amaçla ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra Muschg'un bir Ortaçağ konusunu olan ParzrvaTi kullanarak eserinde şimdiki çağı nasıl yansıttığı incelenmiş ve özellikle onu kendi çağım eleştirmek için bir şifre olarak kullandığı ifade edilmiştir. Görüldüğü gibi Adolf Muschg'un“Der Rote Ritter”romanında Ortaçağı ve şimdiki zamanı ne kadar değişik bir şekilde birbirine bağladığı saptanmıştır. Gerçekten de Muschg, Eschenbach'ın eserindeki asıl yapışım ve zamanım kullansa da aslında günümüzün unsurları ile modernleştirdiği ve eleştirdiği bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Middle Ages Material as Reflection of our Times in Muscbg's Novel“The Red Rider”(Abstract) This study analyses“Der Rote Bitter. Eine Geschichte von Parzivâl”written by the Swiss author Alfred Muschg, in which he took“Parzival/Perceval”, the common pattern of Middle Ages Europe, into consideration and used it as adaptation and reflection of our age. In the first chapter the views expressed by scholars on Muschg's work have been discussed. In the second chapter of the study, it was pointed out, that the first German Parzival that was written by Wolfram von Eschenbach between 1204-1212 was in feet influenced by Chrestien de Troyes. Then the elements which differentiate it from the original by Wolfram von Eschenbach have been clearly demonstrated. Moreover, as stated in the subtitle of the novel,“one tale about Parzivâl”it has been figured out, how Muschg created a“new”Parzival novel. hi the third chapter, the attention of the reader has been attracted to the“new”changes that occurred both in Parzival himself, who is the main character of the novel and around him. Adolf Muschg reflects his own time particularly with the personality and community problems and the transformations in this figure which have been focused on. All these topics, ParzrvaTs search for identity, the figure of Trevrizent who is his teacher, the decline of Artus and Gral communities have been analyzed in detail by supporting them with quotations and examples taken from the book. In the fourth chapter, the way Muschg reflected our age in the Middle Age scene has been analyzed. For that reason, the figure of Lâhelin, which is one of the principal characters, and which reflects the occurrence and development of capitalism, has been the object of a detailed research. Later on, it has been studied, how Muschg reflected present age in his work by using a Middle Age topic, and it was found, that he used it as a code, especially for criticising his own age. As it can be seen, Adolf Muschg, in his novel“Der Rote Ritter”, has linked past and present in a very different way. The fact that Muschg actually modernized and criticised it with elements of present time even if he used the original structure and time in Eschenbach's work has been determined.