Veri zarflama analizi yöntemiyle görece verimlilik analizi ile Sivas İzzettin Keykavus Hastanesi, Sivas SSK Hastanesi ve C.Ü. Uygulama ve Araştırma Hastanesi üzerinde bir uygulama
Trough data enveloping analysis method a comparative productivity application on Sivas İzzettin Keykavus, SSK and Cumhuriyet University research Hospitals
- Tez No: 146228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, İzzettin Keykavus, SSK Hastanesi, C.Ü. Araştırma ve Uygulama Hastanelerinin karar birimi olarak bölümlerinin görece verimliliklerini veri zarflama analizi (VZA) yöntemi ile değerlendirmek, verimli ve verimsiz bölümlerin girdi ve çıktı düzeylerini incelemek ve verimsiz olarak tanımlanan bölümlerin neden verimsiz olduğunu belirtip hastanelerin karşılaştırılmasını yapmaktır. Bu araştırmada etkinlik ölçüm yöntemlerinde olan Veri Zarflama Analizinin (VZA) metodolojik tanıtımı yapılmış ve eldeki veriler ışığında VZA ile etkinlik analizi yapılmıştır. EMS programı kullanılarak uygulamada analiz yöntemi olarak girdi ve yönelimli VZA kullanılmaktadır. Karar birimi olarak hastanelerin 17 bölümü alınmıştır. Girdi değişkenleri olarak yatak sayısı, hekim sayısı kullanılmıştır. Çıktı değişkenleri olarak da ameliyat yapan bölümlerde poliklinik sayısı, yatan hasta sayısı, ameliyat sayısı, yatılan gün sayısı, yatak işgal oram ve ölen hasta sayısı, ameliyat yapmayan bölümlerde ise poliklinik sayısı, yatan hasta sayısı, yatılan gün sayısı, yatak işgal oram ve ölen hasta sayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this study is to evaluate relative technical efficiency of the İzzettin Keykavus Hastanesi, SSK Hastanesi, C.Ü Hospital's departments as decision making unit by Data Envelopment Anaiysis. And also to examine the department's input and output level and to determine the reason why the ineflicient deparments are inefficient. In this research, methodological definition of Data Envelopment Analysis, a method of efficiency evaluation, is given and efficiency analysis is done with DEA in light of the available data. İn the four part EMS is presented. 17 deparments are used as a decision making unit. Number of doctor and number of bed are used as input variables. İn the department which is made operations, number of polyclinic, number of sickbed and the number of operation are used as output variables. And also in the department of which is not made operations, number of polyclinic and number of sickbed are used as output variables