Kazakistan'da yapılan mitoloji çalışmalarının analitik bibliyografyası
Analytical bibliography of mythological researches performed in Kazakhistan
  1. Tez No: 146241
  2. Yazar: BIBIGUL OSPANALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
“Kazakistan'da Yapılan Mitoloji Çalışmalarının Analitik Bibliyografyası”adlı çalışmamızda Kazak mitolojisi üzerine yapılmış yayınlar bir araya getirilmiş ve bu yayınların bazılarının analizleri yapılmıştır. Tezimiz, önsöz, giriş ve aşağıda belirttiğimiz bölümlerden oluşmaktadır: 1. Mitoloji Hakkında Genel Eserler. 2. Türk Mitolojisi Üzerine Yapılmış Çalışmalar. 3. Kazakistan'da Mitoloji Üzerine Yapılmış Çalışmalar. 4. Kazakistan'da ve Rusya'da Yazılan Önemli Makaleler. 5. Önemli Eser Analizleri. Bu bölümlerden sonra sonuç ve kaynakça bölümleri yer almaktadır. Tezimizin giriş bölümünde öncelikle mit kelimesinin tanımı, yabancı ve Türk bilim adamlarının görüşleri ve bibliyografyanın bilimsel çalışmalardaki önemi hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca, destan ve mit ilişkisi üzerinde de durulmaktadır. Son olarak Kazak mitolojisi üzerinde ilk çalışmaların ne zaman ve hangi niyetle başladığından, Batılıların ve Rusların Asya'ya ilk defa ne zaman ve ne amaçla geldiklerinden bahsedilmekte ve oryantalizm anlayışı konusu işlenmektedir. Tezimiz, çalışmamız esnasında yararlandığımız kaynakların yer aldığı kaynakça bölümüyle son bulmaktadır. Çalışmamızın temel amacı, bibliyografyanın bilimsel çalışmalar için ne derece önemli olduğu ve çalışmaların hangi çizgide bulunduğu konusunun anlaşılması olduğunu belirtmektir.
Özet (Çeviri)
İn our study titled“Analytical Bibliography of Mithological Researches Performed in Kazakhstan”, publications on Kazakh Mithology have been gathered and some of these publications have been analyzed. Our thesis consists of preface, introduction and the following chapters: 1. General Studies on Mythology. 2. Studies Performed on Turkish Mythology. 3. Studies Performed on Mythology in Kazakhstan. 4. important Articles Written in Kazakhstan and Russia. 5. Analisis of Some important Studies. Conclusion and Bibliography follows these chapters. introduction of our thesis firstly defines the word“myth”, includes views of some Turkish and foreign scientists and gives information about the importance of bibliography on scientific studies as well as indicating the relation between epic and myth. Lastly,it has been discussed when and on what purpose the first studis on Kazakh mythology have begun, when and on what purpose the Westweraers and Russians have come along with the comprehension of Orientalism. Our thesis comes to an end with a bibliography which contains the sources we have benefited from throughout our study. The main object of this study is to point out how important a bibliography for scientific works and try to clarify on what line the studies are.