Soğuk savaş sonrasında çok yönlü tehdit algılamaları: Asimetrik tehdit
Multi-dimentional threat perceptions aftermath cold war: Asymmetric threat
- Tez No: 146252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Güvenlik, Uluslararası İlişkiler çalışmalarının en önemli kavramlardan bir tanesidir ve devletlerin ve bireylerin yaşamlarının her alanında sahip olmak istedikleri temel bir durumdur. Soğuk Savaş yılları sırasında iki rakip blok arasındaki tehdit algılamaları belirli politik, askeri ve ideolojik temeller üzerine kurulu idi. 1990'lar ve Berlin Duvarı'nın dramatik yıkılışı topyekün nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmış ve gelecek ile ilgili olarak iyimser görüşler dile getirilmekteydi. Ancak, kimilerinin beklentilerinin aksine dünya barış ve güvenlik içinde bir gezegen haline gelemedi. Yeni riskler ve tehditlerin gündeme oturması ile tehditlerin karakteristik özellikleri de değişmiş ve tehditler çok yönlü hale gelmiştir. Terörizm, kitle imha silahlarının yayılması, organize suç ve mafya, etnik çatışmalar ve yükselen etnik milliyetçilik, dini radikalizm, kitlesel göç hareketleri, ekonomik dengesizlikler ve çevre sorunları uluslararası sistemin istikrarını ve güvenliğine yönelik başlıca tehditlerdir. Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik gerçekleştirilen 11 Eylül terörist saldırıları eski bir kavramın sivil ve askeri ağızlar tarafından dile getirilerek ün kazanmasına neden olmuş ve son dönemlerde uluslararası ilişkiler disiplininde çalışan bilim adamlarının analizlerine konu olmuştur. Bu tehdit "asimetrik tehdit'tir. Belirsizlik ve tahmin edilememezlik bu tehdidin en önemli özelikleridir. Olası bir asimetrik saldırı sırasında kullanılacak yöntem, zamanlama, hedef, yer ve saldırıyı kimin gerçekleştireceğinin öngörülmesindeki büyük zorlukları asimetrik tehdide ürkücü bir nitelik kazandırmaktadır. Asimetrik tehditlerde, uygulama aşamasının her alanında sürpriz ve bilinmezlik faktörleri kullanıldığından bu nitelikleri ile konvansiyonel savaşlardan ayrılırlar. Devletler halklarının refahı ve canlarının korunması için asimetrik savaşlara hazırlıklı olmalı ve yeni güvenlik stratejileri geliştirmelidirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Security is one of the core concept of International Relations studies and it is the main objective of states and individuals within all dimensions of their life time. During the Cold War, the threat perceptions of two blocks were based on specific political, military and ideological bases. By the 1990s and the dramatic collepse of Berlin Wall in 1989 eliminated the threat of total nuclear war and there were optimistic views about the future posture of the globe. But the world has not become a peaceful and secure planet as some expected. Because of the new risks and threats agenda, the threat characterictics has become multi-dimensional. Terrorism, proliferation of weapons of mass destruction, organized crime and mafia, ethnic conflicts and rise of ethnic nationalism, religious fundemantalism, mass migration, economical inequalities and environmental degradation are main challengers to the stability and security of the international system. After the 11 September terrorist attacks towards to the United States of America, an old concept has become a popular threat conception in the discourse of civil and military establishments and also analysed newly by the international relations scholarship. This threat is“asymmetric threat”. The uncertainty and unpredictibility are main properties of this kind of threat. The factors make asymmetric threats horrible are, the difficulties of prediction about the method, time, space and the target of attact and the challengers of this threat. Asymmetric threats consist of unknowns and surprise in all operational levels. These factors distinguish asymmetric warfare from Clausewiztian perfect warfare approach. States have to prepare themselves for asymmetric warfare and reorganize their security instruments for the lives and properties of their citizens.