Turkey's changing defense diplomacy approach: The case of S-400s
Türkiye'nin değişen savunma diplomasisi yaklaşımı: S-400 örneği
  1. Tez No: 742615
  2. Yazar: SİNEM USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Soğuk Savaş'ın sonrasında yeni bir dünya düzeni arayışı, uluslararası politikadaki tehdit algılamasını dönüştürmüştür. Tehdit kavramı daha önceden kendini belli ederken, 21. yüzyılın başında çok yönlü ve çok boyutlu hale gelerek belirsizliklere yol açmıştır. Geleneksel tehdit kavramı artık bölgesel ve etnik çatışmalar, ülkelerdeki siyasi ve ekonomik istikrarsızlık ve belirsizlikler, kitle imha silahlarının yaygınlaşması, her türlü silah kaçakçılığı ve uluslararası terörizm olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern uluslararası güvenlik sisteminde devletler, askeri misyonlar ve üsler aracılığıyla sınırlar ötesinde bir güvenlik maksimizasyonu yaratmaya çalışmaktadırlar. Tüm bu güvenlik sorunları son dönemlerde uluslararası alanda gelişmekte olan bir kavram olan savunma diplomasisi ile ilgilidir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye de bu alanda ilerlemiş ve atılımları 2000'li yıllarda değişikliğe uğramıştır. 'Savunma diplomasisi' olgusu, bir faaliyet alanı olarak icra edilmekle birlikte, literatürde hak ettiği ilgiyi görmediği anlaşılmaktadır. Bu nedenledir ki, bu tez çalışmasının öncelikli hedefi 'savunma diplomasisi' kavramının tarihsel seyrindeki değişimine ışık tutmak; ikincil hedefi ise Türkiye'nin savunma diplomasi algısı ve uygulamasında 2000'li yıllarda yaşanan kırılma ve değişimleri ortaya koymaktır. Söz konusu kırılmanın temel gerekçesi ve motivasyonu, Türkiye'nin savunmada daha 'otonom' bir yapıya kavuşma ihtiyaç ve arzusundan kaynaklanmıştır. Türkiye'nin savunma diplomasisi yerlilik, millilik ve stratejik özerklik bağlamında yürütülmüştür. Bu yönde atılan adımlardan en önemlisi Rusya ile imzalanan S-400 füze anlaşmasıdır. Bu bilgiler ışığında tez, S-400 hava savunma sistemi kapsamında Türkiye'nin savunma politikalarını incelemektedir. Antlaşma çerçevesinde Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri değerlendirilecek, olası tehditler ve sonuçlar tartışılacaktır. Tezde savunma diplomasisinin Türkiye'nin dış ve güvenlik politikasına yansımaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
At the end of the Cold War, the search for a new world order transformed the threat perception in the international politics. It became versatile and multidimensional at the beginning of the 21st century, leading to uncertainties. The traditional concept of threat now comes across as regional and ethnic conflicts, political and economic instability and uncertainties in countries, proliferation of weapons of mass destruction, all kinds of arms smuggling and international terrorism. In the modern international security system, states are trying to create a ''security maximization'' across borders through military missions and bases. All these security issues are related to ''defense diplomacy'', which is a new concept that has been developing internationally in recent times. Like many other countries, Turkey's defense diplomacy has evolved and its breakthroughs have been changed during the years 2000s. Although the phenomenon of ''defense diplomacy'' is practiced as a field of activity, it is understood that it has not received the attention it deserves in the literature. For this reason, the primary goal of this thesis is to shed light on the change in the historical course of the concept of 'defense diplomacy'; the secondary goal is to reveal the fractures and changes in Turkey's perception and practice of defense diplomacy in the 2000s. The main reason and motivation of this breaking point stemmed from Turkey's need and desire to have a more 'autonomous' defense structure. Turkey's defense diplomacy has been conducted in the context of localization, nationalization, and strategic autonomy. Turkey has a goal of progress in defense diplomacy by prioritizing self-development and strategic autonomy. The most important of the steps in this regard is the S-400 missile agreement with Russia. Given this information, this thesis examines Turkey's defense system within the context of the S-400 air defense system. Within the scope of this agreement, Turkey and Russia relations will be evaluated and possible threats and consequences will be discussed. The thesis will examine the implications of defense diplomacy on Turkey's foreign and security policy.