Tenis, kadın ve sağlık
Tennis, woman and health
  1. Tez No: 146258
  2. Yazar: ZAFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÂLE OKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tenis, dünyada, bireysel bir spor dalı olarak modern toplumların gözde sporudur. Türkiye'de son yıllarda popülerleşmeye başlayan bu spor, üst sosyo-ekonomik gelir seviyesinden olan kentlileşmiş kadınlar tararından daha fazla tercih edilmektedir. Habitus Kuramı, yapılan eylem ve sosyo-ekonomik koşul arası ilişkiyi anlamak açısından, tenis oynayanları sosyo-ekonomik statüleri ile analiz etmemizde açıklayıcı olmuştur. Sporun sağlığı elde etmek ve korumak amacıyla yapılması günümüz modern toplumlarında sıkça vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, 5 kadın ile derinlemesine görüşülerek, 30 kadın ile de anket uygulanarak veri elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucu olarak, tenisin kentlileşmiş kadınların bir statü göstergesi olarak oynamalarıyla beraber, fiziksel sağlıklarım ve estetik güzelliklerini korudukları söylenebilir. Ek olarak, mental sağlıklarına da olumlu yönde etkisi vardır. 107
Özet (Çeviri)
As an individual sport, tennis is a favorite sport of world modern societies. This sport showing a popularity upward trend in Turkey over the past years, is preferred in general by urbanized women coming from upper socio-economic income level. Habitus Theory has become explanatory in our analysis of tennis player socio-economic status in respect of understanding the relation between the performed action and socio-economic condition. Modern social layers nowadays are rather frequently emphasizing sports health and health protection purpose. 5 women have been indepth interviewed and 30 other polled in this study, and relevant datum have been obtained and processed. Consequently, analysis have shown that although tennis played by urbanized women is a prestige singleminded, it may also be said that it protects their physical health and aesthetic beauty. In addition, its positive effect on their mental health is undeniable, too. 108