Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikaye ve romanlarında kadın
  1. Tez No: 146271
  2. Yazar: DERYA ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Özet Bu çalışmamızda, şair ve yazar Ahmet Hamdi Tanpmar'ın hikâye ve romanlarında kadına bakış açısını değerlendirmeye çalıştık. Öncelikli olarak, hikâye ve romanlarında kadın imgesini ele aldık. Daha sonra elde ettiğimiz verileri aşk, kadın ve aile, kadın tipleri başlıklarıyla ayrıntılı olarak inceledik. Araştırmamız sırasında Tanpmar'ın kendi özel hayatı, işi ve aşkları arasında sıkı bire ilişki olduğunu gördük. Tanpmar,ın perspektifinde aşk, zengin kültürlü, iyi eğitim almış kadın etrafında dönmelidir. Bununla birlikte Tanpınar eserlerinde mutlu, huzurlu aile ortamları çizemez. Bunun yerine ruhsal bunalımlar yaşayan, kendi yalnızlığına çekilmiş mutsuz evlilikler ve aşklar gözlenir. Ayrıca kadın; sevgili, eş, anne olarak farklı özellikler de taşır Tanpmar'ın eserlerinde. Üçüncü kısımda, Tanpınar' da işlenen kadın tiplerini ayrıntılı olarak ele aldık. Bu inceleme sırasında Anadolu kadınıyla şehirli kadın arasında bazı benzerlikler kurduğunu fark ettik Tanpınar'ın. Kısaca Ahmet Hamdi Tanpınar, kadınları kendi nazarıyla bazen ironik, bazen oldukça duygusal tahlil etmektedir. Derya Şenol İstanbul, 2005
Özet (Çeviri)
11 Abstract In my M.A thesis, I studied on one of the prominent poem and prose writer Ahmet Hamdi Tanpinar. I focused on women's appearance in Tanpinar's stories and novels. Firstly, I noted down the lines related to women in his stories and novels. After collecting the data, I classified it under three titles; Love, Woman and Family, and Women Types. Our research revealed that love is primary concern both in Tanpinar's life and works. His perception of love is also directly related to woman whose love inspires a man like Tanpmar a colorful, rich and profound meaning of life. However, Tanpinar does not present family life as a warm, peaceful place. Instead, he always points out the flaws between the spouses and their unsatisfying marriages which always make the beloved women unhappy. In this case, most of the women live dilemma between their lovers and husband, in other words, between their feelings and responsibilities. In addition, all of them prefer to be a decent woman as a wife and mother and choice to continue their lives with their husbands. In third part, Tanpinar introduces plenty of women characters from diverse backgrounds. However, all those women can share some similar features that let us put them in some categories such as beloved women, Anatolian women, city women, chatterbox women, etc. Shortly, it can be concluded that Tanpmar shows affection to some women whereas he criticizes the others ironically.