Seferihisar'ın turizm coğrafyası
Tourism geography of Seferihisar
  1. Tez No: 146270
  2. Yazar: ÖZLEM SEVAL ÖZZENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET“Seferihisar'ın Turizm Coğrafyası”başlıklı bu yüksek lisans tezinde Seferihisar'ın turizm potansiyeli AB'nin“bir yerin turizm potansiyelinin saptanması ”ile ilgili rehber yayını (Observatoire Europeen Leader, 1997) esas alınarak saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla ilçenin doğal, kültürel, tarihsel kaynaklan araştırılmıştır. Bu araştırmaya göre Seferihisar'ın doğal ve kültürel kaynaklan ile turizm için yeterli arz teşkil ettiği, ancak konaklama, yeme- içme, teknik ve sosyal altyapısı, turistik talep, rekabet ve pazar koşullarında birtakım eksikliklerinin olduğu görülmektedir. Seferihisar'da turizmin gelişiminde kıyının varlığı etkili olmuştur.Ancak kıyılara bağlı bu gelişmenin tam anlamıyla kıyı turizmi olarak adlandınlması yanlış bir saptama olur. Çünkü kıyı turizmi etkinliklerinin birçoğunun Seferihisar'da olmadığı gözlenmiştir. Seferihisar'da turizmin etkileri başlığı altında ise turizmin çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel etkileri araştınlmıştır. İlçede turizmin gelişimine bağlı olarak kıyılardaki yoğun ikinci konut gelişimi turizmin çevre üzerindeki olumsuz bir sonucu iken, çeşitli çevre düzenlemeleri turizmin çevre üzerindeki olumlu etkileridir. Teknik ve sosyal altyapıya yönelik iyileştirme çalışmaları halkın turizme karşı olumlu tavırları Seferihisar'da turizmin kültürel ve sosyal yapı üzerindeki olumlu sonucudur.îlçede henüz turizm üzerinden çok fazla gelir elde edilmemesi düşünülürse turizmin ilçe ekonomisinde önemli sonuçlar doğurmadığı anlaşılmaktadır. Seferihisar'da turizmin olumlu yönde gelişimi ve sürdürülebilirliği için kıyı ve deniz dışında diğer doğal kaynaklar ile ilçenin tarihsel ve kültürel özelliklerine turistik kimlik kazandınlarak bir çekicilik unsuru haline getirilmeleri sağlanmalıdır.İklim+deniz+spor birlikteliğine bağlı gelişen rüzgar sörfü, Akkum kıyılarında daha çok uygulanma olanağı bulmalıdır. Seferihisar'ın turizmde en önemli şanslarından biri de termal sulardır. Bu kaynakların termal turizm kapsamında değerlendirilmesiyle ilçenin önemli bir ekonomik kaynak elde etmesi ve belki de yakın gelecekte tüm dünya çapında talep edilen bir termal turizm merkezi olması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master thesis, titled with“Tourism Geography of Seferihisar”, the tourism potential of Seferihisar has been tried to determine based on the guide publishment of European Union“determinition of tourism potential of a place”. For this purpose,; natural, cultural, historical resources of this town have been researched. According to this research, it is observed that natural and cultural resources of Seferihisar have enough presentation for tourism but we observe that there are some deficiencies in accommodation, eating-drinking, technical and social fundementals, tourism demand, rivalry and marketing conditions. Having a cost has been very important in tourism development of Seferihisar. But we cannot exactly name the development connected with cost as a cost tourism. Because it has been observed that lots of cost tourism activities don't exist in Seferihisar. Under the title of“The Effects of Tourism İn Seferihisar”the environmental, economic and socio-cultural effects of tourism have been examined. As a result of tourism development in Seferihisar,there appears frequent second-housing development at the shore.this development is accepted as a negative result of tourism on environment. On the other hand, various environmental orders ara positive results of tourism on environment. In Seferihisar ordering affords towards technical and social fundementals, positivee attitudes of people towards tourism affords towards the development of tourism. If we consider that people don't get too much income by tourism activities in the town, we realize that tourism doesn't have important results on the economy of the town. For developing tourism in a positive way in Seferihisar and its continuity, natural resources,except the shore and the sea, historical and cultural features of the town should become more attractive. People go wind-surfing, which develops in association with climate+sea+sport, at the shore of Akkum and this potential is waiting for benefitting much more. One of the most important chance of Seferihisar in tourism is thermal springs. By evaluating these springs in thermal tourism, the town will get animportant amount of income and perhaps near future it will be a thermal tourism center which is accepted all around the world.