Âşık Selahattin Kazanoğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirlerinin tahlili
- Tez No: 146272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yıllardır süregelen bir kültürün devamı niteliğindeki bu çalışmada, âşık edebiyatı hakkında bilgi verilerek, Âşık Selahattin Kazanoğlu'nun hayatı, edebi şahsiyeti ve şiirlerindeki temalar incelenerek, şiirleri tahlil edilmiştir. Halkın içinden çıkarak, halka tercüman olan Kazanoğlu, Erzurum'un Pazaryolu ilçesinin Süleymanbağı köyünde 1955 yılında dünyaya gelmiştir. Fakir bir ailenin mensubu olan Kazanoğlu, küçük yaşlarda gurbete çıkmıştır. Küçük yaşlarda âşıklığa merak salan Kazanoğlu, birçok halk hikayesini öğrenmiş ve saz çalmaya başlamıştır. Genellikle bir ustanın yanında yetişen âşıklara nazaran Kazanoğlu'nun herhangi bir ustası olmamış, kendi kendini yetiştirerek âşık olmuştur. Kendi bestelerini çalarak söyleyen âşık, Türkiye genelinde bir üne kavuşmuştur. Farklı konularda şiirler yazmıştır. Şiirlerinde tespit edilen temalar ise şunlardır: Gurbet,öğut Jhiciv, sitem, memleket, hayattan şikayet, aşıldığının sebebi, Atatürk, toplumsal bozulma, ölen eşi, dini konular, bayram, kadın, güncel konular, sevgili, sevgi, örnek aldığı âşıklar vb. Kazanoğlu'nun 114 şiirine ulaşılmıştır. Halk edebiyatının genel özellikleri bağlanımda şiirlerini kaleme almıştır. Hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerinde genellikle dörtlük kullanmıştır. Farklı türlerde şiir yazmıştır.. Bunların dağılımı ise şöyledir: 94 tane koşma, 10 tane semai, 3 tane divan, 2 tane destan türünde şiir yazmıştır. Kazanoğlu“Oğul”adında bir de kaset çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work which is the continuation of the culture that has gone on for a long time, the life of Aşık(bard) Selahattin Kazanoğlu, his literary character, themes in his poems are examined and the poems are analysed by given information about bard literature. Kazanoğlu who was the man of the people and acted as a spokesman for his folk's thoughts was born in the village called Süleymanbağı in the discrict called Pazaryoul in Erzurum in 1955. He was the member of a poor family and he went away from his fatherland in his very early age. Kazanoğlu who developed a passion for being a bard learned several folk stories and began to play 'saz'. He had no a bard master contrary to the others who have generally one. He educated and improved himself and became a bard. He played his own composition and became famous across Turkey. He wrote poems about different themes. In his poems the themes which are determined are these: homesick, advice, satire, reproach, fatherland, complaint about life, the reason of being a bard, Atatürk, a social ruin, his deceased wife, religious themes, holidays, woman, current events, beloved, love the bards he patterned himself after. Kazanoğlu' s 114 poems have been reached to. He drawed up general themes of folk literature. In his poems he wrote by syllabic meter he generally used quatrain style. He wrote different styles of poems. Their distribution are as follows : 94 pieces koşma ( free form folk poem about love or nature.) 10 pieces semai ( used to create songs which are sung according to a certain usul) 3 pieces divan literature 2 pieces epic poems Kazanoğlu's cassette called 'son' was releaved as well.