Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikâye ve romanlarında ev
The house in Tanpınar?s stories and novels
  1. Tez No: 149115
  2. Yazar: TURGAY ANAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA UĞURCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET y Tezimizde Ahmet Hamdi Tanpmar'm hikâye ve romanlanndaki ev olgusunu ele aldık.Çalışmalanmız sırasında Ahmet Hamdi Tanpmar'm sırasıyla Mahur Beste,Sahnenin Dışmdakiler,Huzur,Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanlarım inceledik.Aydaki Kadın romanını,yazar hayattayken hiçbir süreli yayında yayımlamadığındamincelememiz dışmda tuttuk.Aynca Tanpmar'm bütün hikâyelerini de inceledik.Bu eserleri incelerken,konumuzla ilgili olarak Tanpmar'm diğer eserlerinden de yararlandık. Yararlandığımız bütün makale ve kitapların listesini kaynakça bölümünde gösterdik. Tezimizin giriş bölümündemazarî olarak ev olgusunu anlattık.Amacımız,tezimizin fikrî alt yapısını belirginleştirmektir.Giriş bölümünün ikinci kısmında ise Tanpmar'm yaşadığı evleri,onun eserlerinden yararlanarak anlattık.Bu bölümde aym zamanda Tanpmar'ı tanıyanların yazdıklarından da faydalandık.İkinci bölümde Tanpmar'm romanlarını inceledik.Üçüncü bölümde de yazarın bütün hikâyelerini değerlendirdik. Sonuç bölümünde,Tanpmar'm incelediğimiz eserlerinde ortaya çıkardığımız sonuçlan“Ev-İnsan (kahraman) İlişkisi,Ev-Zihniyet/Devir Değişmeleri,Mekânsızlar,Dekoratif EvIer,Evle İlgili Benzetmeler,Rüyalardaki Evler”başlıkları altında açıkladık. Tanpmar'm roman ve hikâyelerine tek tek baktı ğımızda,evlerin eserlerin doğal mekânı olmalarının yanı sıra özel bir dikkatle tasvir edildiklerini söyleyebiliriz. Roman ve hikayelerdeki kahramanların dış görünüşleri,hayata bakışları ile evleri arasında kopmaz bir bağ vardır.Roman ve hikayelerdeki bazı kahramanların belirli bir mekânları yoktur. Yazar,düşüncesini daha da somutlaştırmak istediğinde evle ilgili benzetmeler yapmıştır. Hikâye ve romanlardaki kahramanlar,rüyalarmda evle ilgili unsurlar görürler.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In our study we focused on the house concept in Ahmet Hamdi Tanpinar's stories and novels.In this study we analyzed. Mahur Beste,Sahnenin Dışmdakiler,Huzur,Saatleri Ayarlama Enstitüsü in sequence we excluded one of Tanpinar's novels named Aydaki Kadm,because it was published until his death.We analyzed all of the stories of Tanpmar.We also made use of from Tanpinar's other works related with our subject matter while analyzing these novels and stories. We gave the names at all of the articles and books that we benefited from at the bibliography. We theoroticaly defined the concept of house in the introduction Part. Our aim was to make the theoritacl background of our thesis clear.In the second part of the mtroduction(part) we wrote about the houses that Tanpmar had lived referring to his works. We also referred to the writings of people knowing him. In the second Part we studied Tanpinar's novels.In the third part we evaluated all of his stories. In the conclusion part we gave our results from the works of Tanpmar that we analyzed under the headings:“House-human (hero) relationship,Have-changes in beliefs/time period,homelesses,Decorative houses,Alterations related to house,Houses in dreams.”When Tanpinar's novels and stories are analyzed it is possible to say that houses are not only the natural places of these works but also they are described carefully. There is an inseperable link between heroes' physical appearence points of views to life and houses in these novels and stories. Some of the heroes in these novels and stories do not have specific places. The auther makes similes about house when he wants to present his ideas more briefly. The heroes in the novels and stories dream about things related with house.