Mecmua-i Ebüzziya inceleme, tahlili, fihrist, seçilmiş yazılar 1-71. sayılar
Mecmua-i Ebüzziya, research, analysis, catalogue, optional article
- Tez No: 146276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Ebüzziya Tevfik tarafındanl880-1912 yılları arasında aylık olarak çıkarılmış olan Mecmua-i Ebüzziya' nın 71. sayılık koleksiyonu taranarak hazırlanan tezimizin birinci bölümünde, dergiciliğin tarihi gelişimiyle birlikte Mahfil 'in bu tarihçe içindeki yerinden, şekil ve muhteva özelliklerinden, son olarak da yazar kadrosundan bahsettik. Mahfil' le ilgili bilgilere ulaşmada kolaylık sağlayacağım düşündüğümüz iki tabloya da yine bu bölümde yer verdik. ' İkinci bölümümüz olan“Yazar Adlarına Göre Fihrist”te dergideki tüm yazıları yazarların isimleri altında guruplandırdık. Bunu yaparken yazarları alfabetik sıraya yerleştirdik. Yazarı belli olmayan yazıları ise fihristin sonundaki“İmzasız”bölümde gösterdik.“Konulara Göre Fihrist”adını taşıyan üçünü bölümde listelediğimiz yazıları, ilintili olduğu her bir konu başlığının altında gösterdik. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise Mahfil 'den seçtiğimiz yazıların transkripelerine yer verdik. Özellikle edebiyatla ilgili yazıları tercih ettiğimiz bu bölümdeki yazıları sıralarken, konulara göre düzenlediğimiz fihristin sırasına riayet ettik. Tezimizin son bölümünü ise çalışmamız esnasında faydalandığımız kaynakları gösteren ayrıntılı bir bibliyografyaya ayırdık. "Vl
Özet (Çeviri)
In the first part of our thesis, we scanned the complete collection of montly Mecmua-i Ebiizziya, whic was published between 1880 and 1912 by Ebiizziya Tevfik. We studied the historical development of magazine publishing, the place and role of Mahfil in this history the form and content properties of Mahfil, and its contributors. In the first part of the thesis we included two tables, to help people get information about Mahfil. In the second part, 'entitled as“Index of Contrubutors”we classified all the articles under the names of the contributors. We arranged the names of the contributors alphabetically. The anonymous article were classified as“unsigned”and put at the end of the index. In the third part, entitled as“Index of Subject Matters”, we classified the articles under the name of topics. In the forth part we included the transcriptions of the articles we chose. We preferred articles about literature and we arranged the articles according to the index of subject matters. In the last part we prepared a detailed bibliography showing the resources which we used while preparing the thesis. M