'Divan-ı Fani' incelemesi
- Tez No: 146277
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Klasik Türk Edebiyatını oluşturan unsurların başında gelen şiir yüzyıllar boyunca şairler tarafından kaleme alınmıştır. Yazdıkları şiirleri divanlarda top layarak sanat severlerin beğenisine sunmuşlardır. Bu çalışmayı teşkil eden eser XV. Yüzyılın sonu ile XVI. Yüzyılın başında yaşayan ve Fânî mahlasıyla şiir ler yazan şaire aittir. Şairin Karahisar'da doğduğu fakat doğum tarihi bilinme mektedir. Kaynaklara göre Lazkiye (Denizli) mevlevihanesi şeyhi olmuş ve bu rada ölmüştür. Ölüm tarihi Esrar Dede'nin Tezkire-i Şu'ara-yı Mevleviye' sinde Hicri 910 (1504) tarihi belirtilmektedir. Divandaki şiirler tasavvufi temaları içermektedir. Şiirlerin içeriği şairin Mevlevi olduğunu göstermektedir. Divan' daki şiirlerin son harflerinden yola çıkarak Divan'ın gayr-i mürettep bir divan olduğu ortaya çıkıyor. Divan'daki şiirlerin çoğu gazellerden oluşuyor. Divân da Firâk-nâme adlı uzunca bir mes nevi de yer almaktadır. Dönemin bütün özellikleri şiirlerinde görülen Fânî'nin dili sâde ve akıcıdır. Eser üç ana bölümde toplanarak incelendi. Birinci bölümde yaşadığı dönen deki Türk edebiyatının genel özellikleri w Mevlevilik konusuna değinilmiş, daha sonra şairin hayatı ve edebi şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümde Di van'ın incelenmesi yapılmış ayrıca şairin dil ve üslubu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde transkripsiyonlu metin yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Poem is one of the main component that Forms the Turkish Classical Literature, has been written out for centuries by the poets. Poets collected their poems in the“divans”in order to get art lovers like or approve of. The work of art that constitutes this study was written by a poet whose penname was“Fani”and lived from the last of the XV th century to earlies of the XVI th century. We know that he was bom in Karahisar but we don't know the date of his birth. According to written sources, he was the head of the lodge used by Mevlevi dervishes in Lazkiye (Denizli) and he dead here. According to Esrar Dede's Tezkire-i Şu'ara-yı Mevleviye, his death date was Hegira 910-(1504) The poems in the divam includes sufistic themes. The contents of the poems shoq that the poets were see that the Divan isn't a compositor Divan-There was a long " Mesnevi-Firak-name-in the Divan. The style of the Fani is simple and fluent, and we can see all of the characteristics of this years in his poems. His opus was studied in three parts. In the first part the characiteristics of the Turkish Literature, Mevlevi teachings and praetices were studied and then the poet's life and the literary personality were studied-In the second part, Divan was studied, poet's style and the language he used was considered. In the third part there was a transcriptional text.