Mecmua-i Ebüzziya (1897-1912) 72-159. sayılar inceleme, tahlili fihrist, seçilmiş yazılar
  1. Tez No: 219767
  2. Yazar: ABDURRRAHMAN HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tanzimat devri, Osmanlı medeniyetinin bir dönüm noktasıdır. Bu dönemdehemen her alanda büyük bir değişim gözlenir. Dönemin aydınları batılılaşmaşeklinde ortaya çıkan değişiklikleri yaymak için edebiyat, sanat, basın ve yayın gibizamanın tüm imkanlarını kullanmışlardır. Bu dönemin aydınlatılması için döneminsüreli yayınlarının iyice taranmasının gereklilliği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.Tanzimat döneminin basın ve yayın alanındaki en önemli isimlerinden biride şüphesiz ki Ebuzziya Tevfik'tir. Çünkü onun yayınladığı gazete ve dergilerdönemin kültür, sanat, edebiyat ve siyasi hayatına ait birçok bilgi bulunmaktadır.Bu çalışmada Ebuzziya Tevfik tarafından 1880-1912 yılları arasında ?kesintilere uğramakla birlikte- 159 sayı halinde çıkarılmış olan Mecmua-i Ebuzziyaadlı derginin 72-159 arasındaki sayıları incelenmiştir.Birinci bölümde Tanzimat dönemi basın-yayın hayatı ve özellikledergiciliği üzerinde durulmuştur. Mecmua-i Ebuzziya'nın şekil özelliklerinden,çıkarılış amacından, sürekliliğinden, muhtevasından ve yazar kadrosundanbahsedilmiştir.İkinci bölümde yazar adlarına göre fihrist yapılmıştır. Üçüncü bölümdekonularına göre fihrist yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Mecmua-i Ebuzziya'danseçilmiş yazılara yer verilmiştir.Çalışmanın son bölümü çalışma sırasında faydalanılan kaynakları gösterenayrıntılı bir kaynakçaya ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The era of Tanzimat is considered a turning point within Ottomancivilization. It is possible to observe significant changes in nearly all aspects ofsociety. The intellectuals of the period had used all the means the era offered such asliterature, art and press and publication in order to disseminate the changes that cameabout in the form of westernization. Thus the need to thoroughly scan all theperiodicals of this era in shedding light upon the period comes as a naturalrequirement.One of the most important figures engaged in the field of press andpublication in the Tanzimat era is doublets Ebuzziya Tevfik. This is due to the factthat the newspapers and journals he has published include much information on theculture, art, literature and politics of the era.This study examines the journal Mecmua-i Ebuzziya published by EbuzziyaTevfik between the years 1880 and 1912- though intermittent- in 159 issues. Herethe issue numbers 72 through 159 are looked into.The first chapter focuses on press and publication life and especially on thepublication of journals in the Tanzimat era. It reviews Mecmua-i Ebuzziya?s formcharacteristics, purpose of publication, its continuity, content and author staff.The second chapter lists an index by author names. The third chapter lists anindex by topic. The fourth chapter includes translated writings and the fifth chapter,anonymous writings. Finally, writings chosen from Mecmua-i Ebuzziya are found inthe last chapter.The final part of the study contains a detailed bibliography showing thesources employed throughout the study.