Büyüme stratejileri izleyen işletmelerin örgütsel yetenekleri ile işletme performansı ilişkisi
Organizational capabilities of the firms, sustaining growth strategies and its consequences
  1. Tez No: 146294
  2. Yazar: AVNİ ZAFER ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Büyüyen ve büyümelerine sağlıklı bir şekilde devam etmek isteyen işletmelerin bugün ve gelecekte karşılaşacakları rekabetin üstesinden gelmek için sahip olduktan veya geliştirmeye ihtiyaç duyacakları örgütsel yeteneklere ihtiyaçtan vardır. Bu çalışma, örgütsel yeteneklerin işletme performansı üzerine etkilerini açıklamaktadır. İlk olarak, strateji, büyüme stratejileri, örgütsel yetenekler ve işletme performansı kavramdan geçmiş çalışmalara dayanarak açıklanmıştır. İkinci olarak, örgütsel yetenekler, büyüme stratejileri ve işletme performansı arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Son olarak, seçilen büyüme stratejileri doğrultusunda örgütsel yeteneklerin işletme performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma için bir araştırma modeli ve buna bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Bu araştırma modeli, örgütsel yeteneğin sekiz boyutu, ürün ve pazar temeline dayalı içsel büyüme stratejileri ve işletme performansı faktörlerinden oluşmuştur. Doksan işletmenin yöneticilerinden toplanan veriler, hipotezleri test etmek için hiyerarşik regresyon analizi metodu kullanılarak, analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, örgütsel yeteneklerin seviyesindeki artışın işletme performansı üzerine olumlu etkileri olduğu ve içsel büyüme stratejilerinin bu etki üzerinde ara değişken rolü oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The firms which are growing and trying to maintain healty growth are needed the organizational capabilities which they have or which they will need to develop in order to overcome the competition they will face today and in the future. This paper examines the effects of organizational capabilities on business performance. First of all, according to the recent studies the concepts of strategy, growth strategies, organizational capabilities and business performance are examined. And then, the relationship among organizational capabilities, growth strategies and business performance are analized. Finally, the implications of organizational capabilities on business performance in direction with chosen growth strategies are studied. For this study a research model and hypotheses have been developed. This research model constructed with eigth dimensions of organizational capabilities, product and market based intended growth strategies and business performance factors. Data collected from ninety firms' managers have been analized to test the hypotheses using hierarchical regression analysis. As a result of this study, increasing on the level of organizational capabilities have positive effect on business performance and the mediating role of intended growth strategies on this effect have been explored. r' '*? ???.Mil..v..,. 3 j > p.