Abdülkadirzâde Hüseyin Haşim Bey hayatı, sanatı, eserleri, üzerine monografik bir çalışma
A monografy study on Abdülkâdir Hüseyin Haşim's life, art and artworks
- Tez No: 146297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ill ÖZET Hayatını, sanatını ve eserlerini konu edindiğimiz Abdülkadirzâde Hüseyin. i Hâşim Bey, I860- 192U tarihleri aracında yaşamış, şiirle, resimle, hatla ve musiki ile uğraşmış çok yönlü bir sanatkârdır. Fakat, sanatçı hakkında kaynaklarda çok az bilgi yer almaktadır. Mesâisini sanata tahsis etmiş fakat yaşadığı talihsizlikler sonucu ismi unutulmuş bir şahsiyeti ve eserlerini incelemenin edebiyat araştırmalarına faydalı olacağını düşündük. İbnülemin Mahmut Kemal İnal'ın. Son Asır Türk Şâirleri isimli kitabında Hâşim Beyi anlatan 7 sayfalık kısım, bizim için yol gösterici oldu. Bu yazıdaki bilgileri değerlendirdik, şâirin adının geçtiği her cümleyi dikkate almaya çalıştık. Çünkü, Hüseyin Hâşim hakkındaki en kapsamlı kaynak söz konusu yazı idi. İbnülemin'in, Hâşim Bey bahsinde zikrettiği dergileri ve sanatkârın yazabileceğini tahmin ettiğimiz önemli mecmua ve dergi koleksiyonlarını tarayarak yazılarını ve kitaplarına almadığı şiirleri tespit ettik. Yine Hüseyin Hâşim Be\ hakkında küçük de olsa bir bilgi bulabiliriz düşüncesiyle çok sayıda hatıra, antoloji, biyografi ve edebiyat tarihi türünden kitapların indekslerini, bibliyografyalarını inceledik, dahası bir kısmını okuduk. Edebiyatın yanı sıra sanatın diğer dallarında da uğraş veren Hâşim Beyin, bu alanlardaki ürünlerini bulmak için döneminin sanatı ve sanatçıları hakkında yazılmış kitapları, söz konusu sanatlarla ilgili katalogları, koleksiyonları taradık. Elde ettiğimiz bilgiler, tezimizin malzemesini oluşturdu. Çalışmamız Hüseyin Hâşim'in hayatı ve sanatı olmak üzere iki ana başlıktan oluşmaktadır.IV Şâirin sanatı ve eserleri hakkında söylediklerimizi delillendirmek amacıyla ek bölümde Hâşim Beyin nesirlerinden ve şiirlerinden seçtiğimiz metinlere yer verdik. Çalışmamızın sonuna bir kaynakça ile şâirin yayımlanan şiir ve nesirlerinin kronolojik listesini ekledik. Kaynakların tam kimlikleri kaynakçada verildiği için, dipnotlarda kaynaklan kısaca zikrettik.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Hüseyin Hâşim Bey, whose life art and works that we mentioned is a multilateral artist who lived betweefi 1860-1920 and dealot with poety, drawing calligrafi and music. But there is only'alittle information about him in afew resorces, we thought it would be useful to examine a poet who devoted himself to the art but was forgotton because of unluckinneses he faced. The most important source which lee us was a 7 pages article in a book named Son Asır Türk Şâirleri by İbnülemin Mahmut Kemal İnal we evaluated all the subjects in this article we tried to evaluate all the sentences contain. Poets name. We determined his writings and poens that he didn't put in his books by scanning important magazines which predict he could write and the magazines which İbnülemin mentioned, on Hâşim Bey's part. We also examined alot of indexes and bibliographies of alot of rememberene, antologies, biographies and history of literature types of books by thought of finding a alittle information about Hüseyin Hâşim Bey the artist who. Dealty with other branches of art rather than literature. We scanned collections and catalogues about the arts which he dealt with and the books written about the art and artists of the era to find his pnductions (works) on there fields. Our thesis has two main parts as Hüseyin Hâşim's life and his arts. tn the apendix we wrote Hâşim Bey's essays and poems to make clear what we said about his art and works. We put a chronologic list of poets printed poems and essays and a bibliographys at the end of our work. We mentioned sources in short because they were given completely in the bibliography.