Active minimization of acoustic potential energy inside the structurally coupled enclosed spaces
  1. Tez No: 14636
  2. Yazar: ARZU SORGUÇ GÖNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, yapısal olarak bağlaşık hacimlerdeki akustik potansiyel enerji, sesin sesle etkin denetimi yöntemiyle en aza indirgenmiştir. Yapısal olarak bağlaşık sistemlerin dış harmonik uyarılara, ses yutumlu malzemeli /malzemesiz yanıtı, akustik-esneklik yöntemiyle bulunmuştur. Sistemlerin bağlaşık doğal frekanslarını bulmak amacıyla bir bilgisayar yazılımı hazırlanmıştır. Sistemlerin dış uyarılara yanıtı, hazırlanan yazılımla saptanmıştır. Sesin sesle etkin denetimini sağlayacak olan ikincil uyarının fazı ve genliği bulunmuş, yapısal bağlaşık çok kovuklu sistemlerin birincil ve ikincil harmonik uyarılara yanıtı belirlenmiştir. Uyarı frekanslarının sistemin akustik ve yapısal doğal frekanslara yakın olması halinde yapı sal -akustik etkileşimin, sistem yanıtında daha etkin olduğu görülmüştür. Yapısal bir harmonik uyarıyla sesin sesle etkin denetiminin bu tür sistemlerde başarıylauygulanabildiği gösterilmiştir. Sisteme eklenen ses yutucu malzeme, sistemin doğal frekanslarında gözlenen tepeleri önemli ölçüde azaltmıştır. Çok kovuklu üç boyutlu olan akustik sistemlerin sesle etkin denetiminde yapısal esneklik yönteminin kullanılmasının başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Sesle denetim, Sesin sesle denetimi, etkin denetim, titreşim biçimi çözümlemesi, yapısal esneklik, yapısal akustik etkileşim.
Özet (Çeviri)
In this study, active minimization of acoustic potential energy inside structurally coupled enclosed spaces is attempted. Acoustoelasticity method is used to model the structural-acoustical interaction under external harmonic forcing with/without absorbing material. A computer software is prepared to calculate coupled natural frequencies of such systems. Means are provided to calculate the response of the enclosed space due to harmonic forcing. The amplitude and the phase of the secondary external excitation for the active minimization of the acoustic potential energy and the response of the structural -acoustical system under the effect of the primary and secondary harmonic excitations are also determined. Several features of dynamic response characteristics of structurally coupled acoustic fields are studied. It is demonstrated that the effect of structural -acoustical interactions is more pronounced when excitation frequencies iiiare close to in-vacuo acoustical and structural natural frequencies. It is shown that, active minimization of potential energy through application of secondary harmonic excitation to a structural wall produces satisfactory results. Acoustoelastic models developed in the study prove to be powerful in active minimization of acoustic potential energy in three dimensional multicavity systems. Introduction of dissipation mechanism by adding absorbing material on rigid walls results in lowered peaks at in- vacuo acoustical natural frequencies in the forced response. Keywords : Active noise control, Modal analysis, Structural -acoustical coupling, Acoustoelasticity