Doksanlı yıllar ve sonrasında Hollywood sinemasında eril narsizm ve fallik karakter temsilleri
Representations of male narcissism and phallic characters in Hollywood cinema in the nineties and afterwards
- Tez No: 146430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Doksanlı Yıllar ve Sonrasında Hollywood Sinemasında Eril Narsizm ve Fallik Karakter Temsilleri başlıklı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde psikanalitik kuram çerçevesinde narsizm, ayna evresi, ideal ego ve ego ideali ve fall us kavramları açıklanmış; bu kavramların örnek filmlerde ne şekilde yansıma bulduğu ortaya konmuştur. Bu çerçevede fallus kavramı, ayna evresi ve narsistik dönem kavramları çıkış noktası alınarak açıklanmış ve fallus' un erkek cinsel organı olmaktan öte, arzunun göstereni olarak sembolik bir nitelik taşıdığı; çocuksu narsistik döneme işaret ettiği vurgulanmıştır. Buna bağlı olarak kavramın tanımı, Oidipus dönemi dahilinde yapılmış; fallusun, Öteki'nin arzusunun göstereni olarak mitik bir eksiksizlik simgesine denk düştüğü belirtilmiştir. Bu eksiksizlik imgesinin sinemada ne şekilde yansıma bulduğuna, çalışma boyunca kuramsal perspektifle ilişkili olarak açıklık getirilmiştir. İkinci bölümde eril kahraman kimliğinin neden fallik ve narsistik olarak adlandırılabileceği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda aşkın eril kahraman temsilinin, vahşi doğa metaforu ile ilişkilendirilmiş mitik bir imge olduğu, psikanalitik sosyolojik ve ideolojik yaklaşım bağlamında ortaya konmuştur. Bu bölümde özellikle vahşi doğanın eril kahraman için narsistik bir uzam oluşturduğu ve vahşi hayvan imgesinin ideal egoyu temsil ettiği açıklanmıştır. Dolayısıyla fallus imgesinin aşkınlaştırılmış vahşi doğa imgesi ve“id”in dışa vurumu ile birebir ilişkili olduğuna değinilmiştir. Bu noktada söz konusu filmlerde dişileşmenin edilginlikle eşleştirildiği vurgulanmış; dişi ile maddesel dünya arasına çekilen ve eril büyüklenmeciliğin yanı sıra narsistik içe kapanıma işaret eden abartılı sınırların metaforik yapısı tanımlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde daha önce ortaya konan kuramsal perspektif dahilinde örneklem grubuna giren filmlerde narsistik ve fallik eril kahraman temsillerinin ne şekilde yansıma bulduğu incelenmiştir. Bu filmlerde erkek karakterin ideal egosunun, vahşi doğa ve daha özelinde vahşi hayvan ile bütünleşme üzerinden temsil edildiği ve söz konusu ideal imgenin fallusa özgü mutlak kudret ve eksiksizliğe denk düştüğü görülmüştür. Bu bölümdeki niteliksel film analizi birinci bölümde açıklanan psikanalitik kuram ve ikinci bölümde bu kuramla ilişkili olarak değinilen ideolojik ve sosyolojik perspektiften hareketle göstergebilimsel ve türsel eleştiri yönteminden de yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Representations of Male Narcissism and Phallic Characters in Hollywood Cinema in the Nineties and Afterwards”consists of three parts. In the first section the concepts as narcissism, mirror stage, ideal ego, ego ideal and phallus are explained within psychoanalytic theory, by pointing out the reflections of those concepts in exemplary films. In this context the concept of phallus is explained according to the concepts of mirror stage and narcissistic stage. So the emphasis is on the fact that phallus carries a symbolical characteristic beyond its meaning of sexual male organ by being the signifier of the desire and narcissistic stage of infancy. Therefore this concept is defined within Oidipus stage and the fact that phallus corresponds to a mythical wholeness symbol as the signifier ot the desire of the Other is pointed out. The reflections of this image of wholeness in cinema is clarified in the study according to the theorical perspective. In the second section the main question is that why the identity of male hero could be defined as phallic and narcissistic. In this context the fact that the representation of the transcendent male hero is a mythical image related to the metaphor of wild nature is dealth with within the psychoanalytic, sociologic and ideological approaches. In this section the main argument is that the wild nature consists a narcistic space for the male hero and the image of wild animal represents the ideal ego. So that the image of phallus is directly related to the transcendent wild nature image and the expression of the“id”. In this state, the fact that feminization is made the equivalent of passiveness in the sample films is emphasized and also the metaphorical structure of the excessive borders between female and material world that signify the male arrogance and narcissistic withdrawal is defined. In the last section of the study, the reflections of the representations of the narcistic and phallic male heros in the sample films according to the theorical perspective explained above are analysed. So that in those films the ideal ego of the male character is represented by the wild nature and more specifically by his fusion with the wild animal. This ideal image corresponds to the absolute power and to the omnipotence peculiar to the phallus. The qualificative film analysis in this section is done according to the psychoanalytic theory explained in the first section and the ideological and sociological perspectives related to it in the second section. The semiological and genre critic methods are used according to thqse perspectives.