Doksanlı yıllar ve sonrası Fransız sineması
French cinema in nineties and afterwards
  1. Tez No: 241463
  2. Yazar: MELTEM ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Fransız sineması bir asrı aşan tarihinde ulusal sinema değerlerini korumaya çalışan, her daim yaratıcı, sürekli değişen ve gelişen bir sinemadır. Bu özellikleriyle sinema tarihinde oldukça önem taşıyan bir konuma sahiptir. Bu çalışmada doksanlı yıllar ve sonrası Fransız sineması, Fransız sinemasının tarihsel süreçlerindeki önemli olaylar da ele alınarak incelenmiştir. Böylelikle geçmişinin bir ürünü olan doksanlı yıllar ve sonrası Fransız sinemasının uğradığı değişimler, ait olduğu sistem ve güncel durumuyla ilgili karşılaştırmalı tespitlerde bulunulmuş; olgu ve olaylar arasındaki muhakeme gücü arttırılmıştır. Elde edilen bu verilerle de doksanlı yıllar ve sonrasında Fransız sineması anlatılmaya ve dünya sinemasındaki konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda yıllardır devam eden devletin korumacı politikaları ve sinemayı teşviki, kuşaktan kuşağa aktarılan sinema bilinci ve eğitimi doksanlı yıllardan itibaren yepyeni ve genç bir sinema oluşmasını sağlamıştır. Kitlesel olarak çıkış yapan genç yönetmenler ?auteur? sinemasının canlanmasını sağlarken toplumsal konulara da duyarlı olan çok sesliliğin hâkim olduğu bir sinema yaratmışlardır. Özellikle sinema endüstrisinin işleyişi için önemli olan popüler film türleri ise en çok izleyiciyi sinema salonlarına çekerken mevcut sistemin devamlılığını sağlama rolünü üstlenmiştir. Popüler türlerin benimsediği sinemasal anlatı tarzı bu türde yapılan filmlerde ?Amerikan etkisi? tartışmalarını ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber Amerikan filmlerinin Fransa pazarındaki etkinliği de düşünüldüğünde son dönemde Fransız sinemasındaki ?sanat? filmi ile ?ticari? film ayrımının daha da belirginleştiği görülmüştür..
Özet (Çeviri)
For over a century, French cinema has worked towards protecting the values of global cinema whilst being a creative, constantly changing and developing industry. With such qualities it has a fairly important role in world cinema. This study focuses on French cinema in the 1990s and onwards whilst considering major events that have occurred in the history of French cinema. In this way, the product of the changes that occurred between French cinema in the 1990s and afterwards has been compared with French cinema?s current status and the system it belongs to. Conclusions have been drawn and the level of reasoning between phenomena and events has increased. With the data that has been obtained, descriptions for French cinema in the 1990s and beyond have been created as well as defining the status of French cinema within the world. In this context, the incentive of the state?s protective policies for the cinema and the passing of cinema knowledge and education from generation to generation has resulted in a brand new and younger cinema from the 1990s onwards. A mass of young directors have enabled the revival of ?auteur? cinema whilst creating a cinema that has the power to voice opinions on social issues. Particularly important for the functioning of the cinema industry has been popular movies, where large volumes of audiences at movie theaters ensure the continuity of the current system. Debates among French movie critics have occurred due to these popular films which have been described as ?American influenced.? Considering this, and the effect of American films in the French market, the differences between ?art house? and ?commercial? films within French cinema have become more apparent.