Âlem-i Mûsikî (Çevriyazım ve inceleme)
- Tez No: 146431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Mehmed Bahâ Pars'a ait, 1919-1920 yılları arasında onbeş günde bir yayınlanan, Âlem-i Mûsikî adlı derginin çeviriyazımı ve incelemesi yapılmıştır. Tez iki bölümden oluşturulmuştur. I. Bölüm' de; Mehmed Bahâ Pars'ın hayatı ve eserleri, II. Bölüm' de ise, Âlem-i Mûsikî'nin tam çeviriyazımı yapılmış ve incelenmiştir. İncelemelerimiz sonucunda, Âlem-i Mûsikî' de yayınlanan notaların hiçbiri TRT Türk Sanat Müziği Sözlü Eserler Repertuvarı'ında olmadığı anlaşılmıştır. Âlem-i Mûsikî' de; farklı başlıklar altında o dönemin müzik anlayışı, toplumun beğenileri, yaşamış ve hala eserleriyle yaşayan besteciler ve onların kendilerinden sonra gelen bestecileri nasıl etkiledikleri, sazendeler, hanendeler, mûsikî cemiyetleri, milli eğitimdeki müzik derslerinin müfredatdaki yeri, müzik öğretmenlerinin durumu, uluslararası müzik ve müzisyenleri, türler, gerek besteciler hakkında gerekse müzikle ilgili öyküler, bir çok makamın betimleme ve benzetme yöntemleriyle açıklanması, mehterhane ve mehter mızıkası, Türk Müziği'nde kullanılan usûllerin sınıflandırılarak velveleriyle birlikte öğretilmesi ve alaturka- alafranga usûllerin karşılaştırılması hakkında bilgi verilmiştir. Derginin içeriği; konu adı, yazar adı, sayı ve sayfa numaralarına göre dizinleri ile, Mehmed Bahâ'ya ait olan derginin son sayfalarındaki eserlerin; adı, makamı/tonu, usûlü- ritmi, türü, bestecisi, güfte yazarı, sayı ve sayfa numaralarına göre düzenlenmiş dizinleri de tablolar halinde verilmiştir. 305
Özet (Çeviri)
This thesis is a transcription and examination of the musical magazine, Âlem-i Mûsikî, published 1919-1920, by Mehmed Bahâ Pars. The first section contains a biography of Memet Baha, along with an examination of his compositions. The second section contains the transcription and examination of his magazine. Subsequent to their publication in the magazine, these compositions never appeared in The Repertoire of Turkish Radio and Television. Âlem-i Mûsikî contains biographies of composers, performers, singers, members of the Traditional Turkish Music Community, and composers of western music. In addition, there are music memories, Mehterhane, and information about“Usûl”. The end of this thesis contains indexes arranged according to the names of composers, authors, articles, various styles of makam/tone, and styles of usûl/rhythm. 306