Tatar edebiyatında modern hikâye ve roman (xıx.yy sonları xx.yy başları)
Modern story and novel in Tatar literature (end of 19th and beginning of 20th century)
- Tez No: 146454
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tezin amacı, XIX. yy. sonları ile XX. yy. başlarında yayınlanmış modern Tatar hikâye ve romanlarını tematik açıdan inceleyerek devrin siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını bir de edebî eserler çerçevesinden görmeye çalışmaktır. Bu çalışmada araştırmamızın esas malzemesi, ilk modern Tatar hikâye ve romanlarıdır. Roman ve hikâyelerin mümkün olduğunca ilk baskılan temin edilip incelendi. Ayrıca devrin süreli yayınlarında bu eserler ve eserlerde bahsedilen konular hakkında çıkan yazılar da incelendi. XIX. yy. 'ın son çeyreğinde başlayan modern Tatar hikâye ve romanı, bu türde verilen ilk örnekler olmasının ve Tatar hayatım anlatmasının ötesinde daha büyük anlamlara sahipti. Yüzyıllardır ihmal edilmiş olan Tatarca, bir edebî dile dönüşerek itibar kazandı ve bu dilde yazılan ilk hikâye ve romanlar Tatar millî kimliğini şekillendirmede önemli rol oynadı.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to analyze modern Tatar stories and novels published around the end of the 19 th and beginning of the 20 th century. This analyzes visualizes how political, social, economical and cultural matters are represented in the literary works of that period. The main source of this study are the first modern stories and novels, which have been studied in their initial editions where possible. Additionally the main periodicals of that time have been reviewed on these literary works and their topics. The modem Tatar stories and novels published from the last quarter of the 19 th century are not only important for being the first literary examples of this kind and for depicting Tatar life. Most of all, after centuries of neglection the Tatar language has regained reputation by being transformed into a literary language and the first stories and novels written in this language have played an important role in shaping a Tatar national identity.