Reklam için etkili bir ortam olarak ürün yerleştirmenin James Bond örneğinde incelenmesi
Analyzing of product placement ın James Bond practice as an effective tool for advertisement
  1. Tez No: 146455
  2. Yazar: EYLEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMET GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamı, üretici ve tüketici arasındaki fiziki uzaklığın artması ve teknolojide meydana gelen hızlı gelişmeler gibi nedenler firmaların mesajlarını yeni ve farklı ortamları kullanarak iletmelerini zorunlu kılmaktadır. Geleneksel reklam ortamlarının etkinliklerim yitirdikleri bu dönemde, alışılmadık ve tüketicinin kaçamayacağı reklam ortamları tercih edilmektedir. Bu gelişmeler ışığında, özellikle sinema filmlerinin içeriğine ürün ve markaların konumlanmasıyla markanın hikâye örgüsünün bir parçası haline getirilmesi ve filmle bütünleştirilmesi yoluyla gerçekleşen bir uygulama olarak ürün yerleştirme gündeme gelmektedir. Belirli bir amaç doğrultusunda markaların film içeriğinde kullanılmasına ilişkin bir uygulama olan ürün yerleştirme; 1940'lardan itibaren uygulanmasına rağmen 90'h yıllarla birlikte pazarlama iletişimi literatüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Çünkü kırklarda daha çok tesadüfi bir süreç sonunda uygulanan ve rastlantısal bir niteliğe sahip olan ürün yerleştirme, günümüzde kapsamlı bir süreç olarak kabul görmekte ve profesyonel bir bakış açısını gerektirmektedir. Etkili bir pazarlama iletişimi ortamı olan ürün yerleştirmenin göreli öneminin özellikle interaktif teknolojilerin gelişimine paralel olarak artacağım öngörmek mümkündür. Bu öngörünün temelinde ise ürün yerleştirmenin; geleneksel reklam ortamlarının yüksek maliyet, reklam karmaşası, hedef kitlenin reklamlardan kaçınması gibi olumsuz yanlarını ortadan kaldıran güncel bir ortam olması yatmaktadır. Ürün yerleştirmenin belirli stratejiler doğrultusunda uygulandığını belirlemek açısından örnek yerleştirmelerin analiz edilmesi ve başarılı uygulamalara yönelik modelleme için kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan kırk yılı aşkın bir süredir devam eden ve önemli bir popüler kültür ikonu olarak tanımlanabilen James Bond film serisine ait; Yarın Asla Ölmez, Dünya Yetmez ve Başka Gün Öl filmleri içeriğinde yer alan ürün yerleştirme örnekleri analiz edilerek, konuya ilişkin teorik bilginin uygulama alanındaki yansımaları göstergeler doğrultusunda ortaya konmaktadır
Özet (Çeviri)
Günümüzün yoğun rekabet ortamı, üretici ve tüketici arasındaki fiziki uzaklığın artması ve teknolojide meydana gelen hızlı gelişmeler gibi nedenler firmaların mesajlarını yeni ve farklı ortamları kullanarak iletmelerini zorunlu kılmaktadır. Geleneksel reklam ortamlarının etkinliklerim yitirdikleri bu dönemde, alışılmadık ve tüketicinin kaçamayacağı reklam ortamları tercih edilmektedir. Bu gelişmeler ışığında, özellikle sinema filmlerinin içeriğine ürün ve markaların konumlanmasıyla markanın hikâye örgüsünün bir parçası haline getirilmesi ve filmle bütünleştirilmesi yoluyla gerçekleşen bir uygulama olarak ürün yerleştirme gündeme gelmektedir. Belirli bir amaç doğrultusunda markaların film içeriğinde kullanılmasına ilişkin bir uygulama olan ürün yerleştirme; 1940'lardan itibaren uygulanmasına rağmen 90'h yıllarla birlikte pazarlama iletişimi literatüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Çünkü kırklarda daha çok tesadüfi bir süreç sonunda uygulanan ve rastlantısal bir niteliğe sahip olan ürün yerleştirme, günümüzde kapsamlı bir süreç olarak kabul görmekte ve profesyonel bir bakış açısını gerektirmektedir. Etkili bir pazarlama iletişimi ortamı olan ürün yerleştirmenin göreli öneminin özellikle interaktif teknolojilerin gelişimine paralel olarak artacağım öngörmek mümkündür. Bu öngörünün temelinde ise ürün yerleştirmenin; geleneksel reklam ortamlarının yüksek maliyet, reklam karmaşası, hedef kitlenin reklamlardan kaçınması gibi olumsuz yanlarını ortadan kaldıran güncel bir ortam olması yatmaktadır. Ürün yerleştirmenin belirli stratejiler doğrultusunda uygulandığını belirlemek açısından örnek yerleştirmelerin analiz edilmesi ve başarılı uygulamalara yönelik modelleme için kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan kırk yılı aşkın bir süredir devam eden ve önemli bir popüler kültür ikonu olarak tanımlanabilen James Bond film serisine ait; Yarın Asla Ölmez, Dünya Yetmez ve Başka Gün Öl filmleri içeriğinde yer alan ürün yerleştirme örnekleri analiz edilerek, konuya ilişkin teorik bilginin uygulama alanındaki yansımaları göstergeler doğrultusunda ortaya konmaktadır.Nowadays, companies have to transmit their messages by using new and different media because of intensive rivalry atmosphere, increase in physical distance between producer and consumer and increasing developments in technology. In such a period in which traditional advertisement media loose their power, advertisement media which is unfamiliar and from which consumers can not be far from are preferred. As a result, especially products and brands placement into feature films, product's becoming a part of script and its integration with feature film comes into the agenda as a major practise. Altough product placement, a praticse related to brand placement into feature films to realize a certain aim, has been practised since 1940s; its importance in integrated marketing communication has been increasing permanently with 1990s. Product placement, which was practised mostly as an accidental process in 1940s, is nowadays accepted as a comprehensive process and it needs a professional point of view. It is possible to anticipate that relative importance of product placement which is an effective media of integrated marketing communication, will increase especially paralel to development of interactive technologies. The reason of this anticipation is that product placement is a media which prevents traditional advertisement media negative effects such as high cost, advertisement clutter and target audience's avoiding advertisements. It is important to use product placement for modelling aiming at succesfull practise and to analyze sample product placement for determining that product placement is practiced in accordance with certain strategies and decision. Therefore samples of product placement taking place in films Tomorrow Never Dies, The World Is Not Enough and Die Another Day that belong to James Bond films series which can be described as an important popüler culture icon are analyzed and as a result, reflections of theoretical information in practicing area related to product placement is put forward in direction of signs.