Birleşmiş Milletlerin barışı tesis etmek ve korumak faaliyetleri kapsamında çatışma ve kriz bölgelerindeki halkla ilişkiler uygulamalarının önemi
The importance of execution of public relations in the United Nations within the practises of peacekeeping operations
  1. Tez No: 146459
  2. Yazar: ERHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN PİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Birleşmiş Milletler uluslar arası anlaşmalardan aldığı yetki çerçevesinde Güvenlik Konseyinin kararı ile dünyanın değişik bölgelerinde barışı tesis etme ve koruma görevlerini yürütmektedir. Bu görevler genellikle“çok uluslu askeri birlikler”tarafından yürütülmekte ve oluşturulan gözlemci grupları ile de denetlenmektedir. Bahse konu çatışma ve kriz bölgeleri, genellikle devlet düzeni bozulmuş, otorite değişik gruplara dağılmış, demokrasi ya hiç olmamış veya kesintiye uğramış, mevcut yasaların uygulanamadığı ve genelde düzensizlik ve belirsizliğin hakim olduğu alanlardır. Barışı tesis etmek veya korumakla görevli BM birlikleri ve kuruluşları, bu anlamda kendi programlarını ve amaçlarını bölge halkına doğru olarak aktarabilmek, onların maddi ve manevi desteğini alabilmek, işbirliği ortamını tesis etmek ve barışı kalıcı kılmak amacıyla, herkesi ortak amaca yönlendirerek siyasi ve askeri faaliyetlerini destekleyici bir takım halkla ilişkiler faaliyetlerini de yürütmek durumundadırlar. Bulunulan bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi için bu anlamda yapılacak çalışmalar askeri veya güç kullanımı ile yapılacak çalışmaların çok ötesinde önem taşımaktadır. Bu çalışmada; BM'in bu konuda genel merkezinden itibaren teşkilatını oluşturan organları ve görevleri üzerinde durulmuş, kriz ve çatışma bölgelerindeki halkla ilişkiler faaliyetlerini yönlendiren alt kuruluşlar ile bunların yapılanması incelenmiştir. Son bölümde ise sorunlu bölgelerdeki Halkla İlişkiler faaliyetlerine örnek bir uygulama olarak, Türkiye'nin Afganistan'da silahlı güçleriyle bilfiil katıldığı ISAP (International Security Assistance Force) 'ta uygulanan halkla ilişkiler faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
United Nations, in line with the authority taken from the international treaties and with the decision of Security Council, have been executing the mission of setting up and protecting the peace in throughout the five continents. These missions have usually been conducted by multinational units and inspected by the arranged military observer groups. So called crisis and conflict districts are the places where the state order is spoiled, authority is scattered to different groups, either there have been no democracy or it was intervened, where present laws cannot be put into practise and where disorder and uncertainity prevail. United Nations (UN) units and related institutions for maintaining and keeping peace; in this sense, have to execute some activities concerning public relations, which is supportive for military and politic activities; thereby leading all the related groups and organisations to a common aim just to report the programmes and aims to the community thereabout correctly to gain their support (based on materialistic and motivational figures) to set up a cooperative environment and to keep the peace. In the region resided, for the foundation of peace and stability, the studies for the common purpose have been more importance than the military studies of using the power. In this study, the organs of the United Nations, where constitute its organisation beginning from its headquarter have been highlightened; the sub organisations with their foundations leading the activities about public relationships in the regions where the crisis and the conflicts take place have been examined thoroughly. In the last part, ISAF (International Securtiy Assistance Force) where Turkish troops actually joined is taken as a model of the activities about public relationships conducted in troubled lands.