Reklamda algı yönetimi
Perception management in advertising
- Tez No: 146472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ÖZDEMİR YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Algı yönetimi ilk önceleri askeri alanda kullanılan bir tanım olup karşı tarafın bizi nasıl algıladığını araştırarak elde edilen bulgular çerçevesinde imajın nasıl değiştirileceği üzerinde durmaktadır. Kavram daha sonraları işletme alanında uygulamaya başlanmış özellikle halkla ilişkilerde kavram yeni bir anlam kazanarak değişmiştir. Kurumlar tıpkı askeriye de olduğu gibi karşı tarafın kurumu dair algısını araştırarak kurum imajıyla bağdaşıp bağdaşmadığım değerlendirip kurum imajının sağlıklı bir şekilde algılanması için çalışmalar yapmaktadırlar. Çalışmanın özellikle ikinci bölümünde de incelendiği üzere insan zihni karmaşık bir süreci içerisinde barındırır. Algılama süreci çok kısa sürede çok hızlı bir biçimde gerçekleşir ve bu sürecin sonucunda birey yorumunu yaparak tutumunu belirler. Eğer tüketicinin mesajı algılaması sağlanamazsa hazırlanan mesajın öneminden ve faydasından söz edilemez. Bu sebeple tüketici zihnini tanımaya yönelik önemli bir çabanın sarf edilmesi ve bu çabanın sonucunda elde edilecek bulgulara paralel olarak reklam mesajının oluşturulup yayınlanması akılcı bir uygulama olacaktır. İnsan davranışının psikolojik analizinin yapılması reklamcılığa karşı tarafı tanımaya yönelik önemli bulgular sağlayabileceği gibi reklam mesajının oluşturulmasına yönelikte önemli ipuçları sağlayacaktır. Hedef kitleyi tanımadan yapılacak reklam çalışmaları adeta okyanusta oltayla balık avlamak gibi verimsiz bir etkinlik olacaktır. Algı yönetimi sürecini reklamcılık alanında uygulamak ve bu süreci bir modelle ifade ederek reklam çalışmalarında uygulanabilirliğini kanıtlamak teziyle hazırlanan bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmayı oluşturan üç bölümden birincisinde reklam, ikincisinde algı kavramları incelenerek üçüncü bölümde algılama yönetimi sürecinin reklamcılıkta uygulanmasına yönelik algı yönetimine ilişkin model önerisi ColaTurka örneğinde sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Perception management is defined as to managing messages which has perceived by public. The term was used in army forces first. But nowadays especially in public relations zone perception management is using for to define public relations activities. In this thesis perception management terminology and its history has been searched and the question of if perception management will used in advertising sector what has happened is trying to answer. In this issue a model is suggested. This model is set on perception management to use in advertising. In the end part of thesis this model analized in Cola Turka i commercials.