Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi halk sağlığı stajının intörn bakış açısı ile değerlendirilmesi
Interns' perception on public health clerkship in Ege University Faculty of medicine
- Tez No: 146471
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda tıp fakültelerinde yapılan değişiklikler sağlık sisteminin gelecekteki gereksinimlerini yansıtması bakımından önemlidir. Tıp eğitimindeki öğrenme sürecine ilişkin dengenin üniversite ve hastanelerden topluma ve birinci basamak sağlık hizmetlerine kaydırılması öngörülmektedir. Eğitim programının öncelikli sağlık sorunlarını kapsadığı“topluma yönelik tıp eğitimi”ve uygulamanın ülkenin birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlan içerdiği“topluma dayalı tıp eğitimi”tıp eğitimi içinde ülke koşullarının dikkate alındığı yeni yaklaşımlardandır. Tıp Fakültelerinde son sınıfta Halk Sağlığı Anabilim Dallarında yürütülen staj genellikle topluma dayalı tıp eğitiminde sorumluluk almaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, staj programında yapılan değişikliklerin ardından öğrenci görüşleri ile stajın değerlendirilmesidir. Yöntem; EÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalın'nda 2003 eğitim döneminin son üç, 2004 eğitim döneminin ise ilk staj grubu araştırma kapsamına alınmıştır. İntörn görüşleri 13 temel başlıktan oluşan ve staj hedeflerini içeren 86 önermeden oluşan geribildirim formu ve Kritik Olaylar Tekniği (KOT) ile alınmıştır. Geribildirim formu 5'li Likert Skalası ile değerlendirilmiş ve ortalamalar hesaplanmıştır, KOT'de ise olaylar bir grup tarafından çözümlenerek temel başlıklar haline getirilmiştir. Bulgular; Araştırma kapsamına alman 121 intörnün % 38'i kız, % 62'i erkektir. Geribildirim formlarından elde edilen sonuçlara göre 2003 ve 2004 döneminde sağlık ocağı çalışanları ile iletişim ve intörnler için sağlık ocağı olanakları memnuniyette etkili olurken, araştırma verisi değerlendirme ve grup dinamiğini bozan kişilerin varlığı stajdan memnuniyeti olumsuz etkilemektedir. Dikkati çeken diğer bir nokta ise gerek KOT gerekse geribildirim formunda danışmanlarla iletişimin memnuniyet üzerindeki etkisidir. Danışman ile iletişim memnuniyeti artırmaktadır. Stajın genel memnuniyet puanı 10 üzerinden 6.25 'tir. Sonuç: İntörn görüşlerinin alınması ile stajın gerçekleşemeyen hedeflerinin olduğu görülmüştür. Ancak egitim programlarındaki değişimlerin etkisi farklı yöntemler ile değerlendirilmelidir. 115
Özet (Çeviri)
Motivated by the need for medical schools to reflect the requirements of future healthcare systems, and to ensure that doctors in training acquire appropriate aptitudes there has been a worldwide trend to reform medical education. One consistent aspect has been the emphasis on balancing the university and hospital with more use of community and primary care as learning settings. The new approaches are named as“community-oriented”and“community-based”medical education and Departments of Public Health commonly responsible for community settings education. Aim: The aim of the study is evaluation of student perceptions on innovative Public Health clerkship programme. Methods: Study population consist of the last three intern groups of 2003 semester and the first intern group in Ege University Faculty of Medicine, Department of Public Health. A feedback questionnaire, which is scored by Likert Scale with 5-point, was used for providing quantitative data and critical incident technique was used for providing qualitative data. Results: 121 interns participated in study (response rate is 95.27) 38 % of interns are female and 62 % of interns are male. Communication with staff and availability of facilities in primary health care settings are more effective on interns' satisfaction. Data provided by critical incident technique shown that interns' communication with mentors increase interns' satisfaction. The mean clerkship general score was found 6,2585 ± 1,8545 (min: 1, max: 10). Conclusion: Results suggested that some clerkship objectives are not realized and innovative efforts are continued, so interns5 feedbacks were beneficial on aware of lacks of programme. Besides students' feedback, other evaluation techniques should be used for educational evaluation. 116