Kozmetik reklam görsellerinde tasarım unsurların algı yönetimi üzerindeki etkisi
The effect of design elements on perception management in cosmetic advertising visuals
- Tez No: 1004377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİNE REFİKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Global kozmetik reklam postlarında kullanılan görsel tasarım unsurlarının hedef kitlenin algısını nasıl yönlendirdiğini açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Tipografi, renk ve kompozisyonun tüketici zihninde oluşturduğu ilk izlenim ve marka algısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Algı yönetimi, görsel iletişim, tasarım ilkeleri ve gestalt kuramıyla açıklanmıştır. Bulgular, görsel tasarım kurallarının, tüketici kararlarını stratejik olarak rolü olduğunu açıklar. Reklamlarda idealize edilmiş güzellik temsillerinin tekrar yoluyla standart hâline getirilmiştir. Tüketicinin üründen ziyade, temsil edilen imajla özdeşleşmesi satın alma davranışları üzerinde doğrudan etkilidir. Reklamlarda kullanılan renklerin duygusal etkisiyle, tipografinin mesajı iletmesi ve kompozisyonun öncelik sıralamasını düzenlediği gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, grafik tasarımın algı oluşturarak tüketicinin üzerinde önemli rolü olduğunu göstermektedir. Görsel unsurlar psikolojik olarak tüketicinin o ürüne karşı bağ kurmasına neden olmaktadır. Çalışma, görsel iletişim tasarımı ve pazarlama alanlarında teorik ve uygulamalı katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma da nitel araştırma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to explain how the visual design elements used in global cosmetic advertising posters shape the perception of the target audience. The influence of typography, color and composition on the first impression formed in the consumer's mind and on brand perception has been examined. Perception management is explained through visual communication, design principles and Gestalt theory. The findings indicate that visual design rules play a strategic role in consumer decision-making. The standardization of idealized beauty representations in posters through repetition leads consumers to identify not with the product itself but with the image presented, which directly affects purchasing behavior. It has been observed that the emotional impact of colors used in advertising posters, the way typography conveys the message and how composition organizes visual hierarchy contribute to this effect. The results show that graphic design has a significant role in forming perception and influencing consumers. Visual elements psychologically enable the consumer to establish a connection with the product. The study aims to provide both theoretical and practical contributions to the fields of visual communication design and marketing. A qualitative research method was used in this study.