Use of peripheral water layer of known conductivity for electrical impedance tomography
  1. Tez No: 14648
  2. Yazar: BORA NAKİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA İDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ELEKTRİKSEL EMPADANS TOMOĞRAFÎSÎ'NDE İLETKENLİĞİ BİLİNEN SU ORTAMININ KULLANILMASI NAKÎBOGLU, Bora Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya İDER Mayıs 1991, 111 sayfa Elektriksel empadans tomografisinde gerçek verilerle statik görüntüleme elektrod pozisyonlarının hassas bulunmasını gerektirmektedir. Görüntülenecek cismin su ile dolu bir silindire sokulması, veri toplamayı ve görüntü oluşturmayı, pozisyonları önceden bilinen elektrodlarla sağlayan bir yöntemdir. Tekrarlamak geri izdüşüm ve Newton-Raphson yöntemleriyle yapılan simulasyon çalışmalarında, cismin sınırlarının ve suyun iletkenliğinin bilinmesi durumunda, oluşturulan görüntülerde önemli bir düzelme olduğu gösterildi. Cismin sınırlan Fourier açılımı ile parametrize edildi ve sınır modeli parametrelerinin hesaplanması için iki sınır bulma yöntemi geliştirildi. İleri problem, birinci yöntemde silindirik harmonikler, ikinci yöntemde ise sonlu elamanlar yöntemi kullanılarak çözülmektedir. Sınır modelinin parametreleri ters problemin Newton-Raphson yöntemiyle çözümünden hesaplanır. Simulasyon çalışmalarında, sınır parametreleri tam olarak hesaplanmaktadır. Gerçek veri uygulamalarında ise, hesaplanan sınır parametrelinde büyük oranda hatalar çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Görüntüleme, Elektriksel Empadans Tomografisi, Sınır Biçimi Saptanması. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.01.04 -in-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF PERIPHERAL WATER LAYER OF KNOWN CONDUCTIVITY FOR ELECTRICAL IMPEDANCE TOMOGRAPHY NAKÎBOĞLU, Bora M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ziya ÎDER May 1991, 111 pages Static imaging in Electrical Impedance Tomography using real data requires precise determination of electrode positions. Immersing the object to be imaged into a water filled cylinder is a possible alternative which provides data collection and image reconstruction with the same electrodes and predetermined positions. It is shown in simulation studies performed by using Iterative Equipotential Lines Method and Newton Raphson Method with Singular Value Decomposition, if the boundary of the immersed object and conductivity of the salty water are known, then the reconstructed image is improved. The boundary of the immersed object is parametrized using Fourier expansion, and two boundary shape determination techniques are developed to estimate the parameters of the boundary model. One method solves forward problem using cylindrical harmonics and the other using Finite Element Method. The parameters of the boundary model are estimated by inverse solution using Newton-Raphson method. Boundary parameters are estimated almost exactly in simulation studies. In real data applications, significant error is made in the estimated boundary paramaters. Key words : Imaging, Electrical Impedance Tomography, Boundary Shape Detection. Science Code : 609.01.04 -u-