Microprocessor controlled telemeter unit through VHF channel
VHF bandında mikro işleyici denetimli telemetre ünitesi
- Tez No: 14647
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET VHF BAND'INDA MIKRO ISLEYICI DENETİMLİ TELEMETRE ÜNİTESİ BOZ KURT, Kenan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Tez Yöneticisi s Doç. Dr» Haluk TOSUN Mayıs 1991 Bu çalışmamızda, VHF bandında, NEC 78C10 genel amaçlı mikroişlemci denetimli bir telemetre kontrol ünitesi gerçekleştirilmiştir» Gerçekleştirim sırasında bir alıcı ve bir de gönderici cihaz kullanılmıştır» Gönderici bölüm bir sentezörlü osilatör, bir kontrol ünitesi ve göndermeç güç yükseltecinden oluşmuştur. Alma ünitesi ise bir RF alıcı ünitesi, bir kontrol ünitesi ve sentezörlü osilatör bölümlerinden oluşur» Bu iki bölüm de kullanım kolaylığı gereği el telsizi şaseleri içine yerleştirilmiştir. Yazılan asembler programlar, Kerem OR tarafından yazılan Cross-assembler programıyla makine diline çevrilmiştir. Bu çalışmanın amacı, frekans atlamalı i İtişim teknikleri /y / ve veri kodlama teknikleri kullanarak, VHF bandında veri iletişimini gerçekleştirilmesini göstermektir- Gerçekleştirimde bu çalışmaya özel frekans atlatma ve senkronizasyon teknikleri kullanılmıştır. Bu amaçla tezde NJ 882i özel sentezör çipi kullanılmıştır. 164.000 MHz 'de geçekleştirilen 1200 iletişim sıklığında elde edilebilinen frekans atlama sayısı 5 tir. Anahtar Kelimeler : Frekans Atlama, Veri iletişimi, 7810 Mikroişlemci, VHF'' Bandı Bilim Dalı Sayısal Kodu: 609.02.07. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROPROCESSOR CONTROLLED TELEMETER UNIT THROUGH A VHF CHANNEL BOZ KURT, Kenan M.Sc. in Electrical and Electronical Engeneering Middle East Technical University, Ankara Supervisor s Assoc. Prof. Dr. Haluk TOSUN May. 1991, 85 Pages In this study, a microprocessor controlled telemeter unit ( both receiver & transmitter) is implemented in VHF band using the NEC 78C10 general purpose microcontroller. In the implementation, a transmitter and a receiver unit is used. Transmitter unit consists of a control part, a synthesiser oscillator part and a power amplifier part. Receiver unit consists of a control part, a synthesizer oscillator part and a receiver part. Both units are placed into handheld tranceivsrs. Assambly language software for implementation is written and transformed in to 7810 code by means of a cross assembler program which is written by Kerem OR. Ill \/ y The purpose of this study is to show the avail ibilty of data transmission through a VHF channel by using communication frequency switching and data coding techniques. Special coding, syncronization and frequency switching techniques are used for implementation. For this purpose special synthesiser NJ 8821 chip is used. Maximum 5 frequency switching is obtained at 164.000 MHz for 1200 boud data rate. Key words s Frequency Switching, Data Communication 7810 Microcontroller, VHF Channel. Scientific Code: 609.02.07. XV