Importance of natural gas reserves for Turkmen economy
Doğal gaz rezervlerinin Türkmenistan ekonomisi açısından önemi
- Tez No: 399888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkmenistan 1991 senesinde bağımsız devlet statüsüne kavuşmuştur ve o tarihten beri piyasaya dayalı ekonomi politikası izlemektedir. Çok büyük miktarda enerji rezervinin bulunmasından dolayı maden sektörleri ve özellikle doğal gaz sektörü Türkmenistan'ın şu ana kadarki yüksek ve istikrarlı büyümesinin itici gücü olmuştur. Bu çalışma doğal gaz rezervlerinin Türkmenistan ekonomisi açısından önemini incelemekte ve istikrarlı ihracat gelirleri ile yüksek ekonomik büyüme elde etmek için politika önerileri türetmektedir. Bunun için Türkmenistan'ın potansiyel pazarlarının gelecekteki doğal gaz talebi ve Türkmenistan'ın rakiplerinin gelecekteki doğal gaz arzı verileri karşılaştırmalı olarak kullanılarak Türkmen doğal gazının gelecekteki talebi araştırılmıştır. Bu çalışma asrın ortalarına kadar büyük ihtimalle Türkmen doğal gazına devamlı talep olacağı sonucuna varmıştır. Ancak Türkmenistan tek kaynağa bağımlı olmanın getirdiği kırılganlıkları ortadan kaldırabilmek için halihazırda doğal gazdan elde ettiği ihracat gelirlerini optimal bir şekilde kullanmalı, gelecekte sürekli ve çeşitlendirilmiş ihracat yapmayı teminat altına almalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkmenistan became a sovereign state in 1991 and since then it has been pursuing a market based economic policy. As a result of massive energy reserves, extractive sectors and specifically natural gas sector of Turkmenistan have been the driving force of its sustained and high economic growth so far. This study examines the importance of natural gas reserves for Turkmen economy and derives policy recommendations for having sustained export revenues and high economic growth. In doing so, future demand for Turkmen natural gas is investigated using and comparing data about future natural gas demand of Turkmenistan's potential markets and future natural gas supply of Turkmenistan's competitors. The study concludes that it is quite likely that there may be sustained demand for Turkmen natural gas until about the middle of the century. However, for avoiding the vulnerabilities of being dependent on a single resource Turkmenistan must make optimal use of its present export revenues from natural gas and ensure that it will have sustained and diversified exports in the future.