Spiritual problems of Russian intellectuals in Boris Pasternak's 'Doktor Jivago'
Boris Pasternak'ın 'Doktor Jivago' romanında Rus aydının manevi problemleri
- Tez No: 146507
- Danışmanlar: DR. SEVİNÇ ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Rusça
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dünyada“Doktor Jivago”romanına aldığı Nobel Ödülü ile iyi tanınan Boris Pasternak ünlü bir Rus yazar ve şairidir. 1890 yılında Moskova'da doğdu ve 1960 yılında küçük bir kasaba olan Peredelkino'da öldü. Sanatkar bir ailede yetiştiğinden, çocukken şiir ve müziğe büyük bir tutku geliştirmiştir. 1954 yılında Sovyet Moskova gazetesi Boris Pasternak'ın bir roman yazdığını duyurdu. Eserin bazı bölümlerinin dergilerde yayınlanmasına rağmen, sansür romanın tamamının yayınlanmasını yasakladı ve yazan batıya yöneltmiş oldular, yani İtalyan yayıncılara. Sovyet Hükümeti romanın kopyasının hemen geri gönderilmesini talep etti. İtalyan yayıncılar bu isteği duymazlıktan geldiler. Böylece“Doktor Jivago”romanı ilk kez yayınlandı. Roman bir çok dile çevrildi ve kısa zamanda en çok satanlar arasındaydı. Ekim 1958 yılında Boris Pasternak Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Ödül Rusya'da büyük yankılar uyandırdı. Yazarlar otoritesi Pasternak'ı ödülü reddetmeye zorladı ve onu yazarlar birliğinden çıkardılar. Böylece büyük şair ve yazar Boris Pasternak muhalif sayıldı.“Doktor Jivago”büyük bir dehanın çalışması ve komünist rejime başkaldırının en önemli örneğidir. Kitap Rus tarihinin önemli dönemlerini içerir ve Rus ihtilali sırasında Rus aydının manevi problemlerini ortaya çıkarır. Bu çalışmanın amacı Pasternak'ın romanını tarihi metot görüş açısından incelemektir. Bu tezi yazarken, sadece Rus edebiyatı üzerine yazılmış teorik çalışmaları kullanmadık, aynı zamanda çoğunlukla Pasternak'ın yaşadığı dönem ve daha sonraki zamanlarda yapılmış araştırma çalışmalarını da değerlendirdik. Anahtar Kelimeler muhalif komünist rejim
Özet (Çeviri)
Boris Pasternak is a prominent Russian poet and novelist, who is well remembered in the world for his Nobel Prize novel“Doktor Jivago”. He was born in Moscow (1890) and died in a small willage in Peredelkino in 1960. When a child he developed a great passion for poetry and music as he was brought up in a family of highbrow intellectuals. İn 1954 newspapers in soviet Moscow announced that Pasternak had written a novel. Though some novel passages were published in the USSR, censors forbade the publication of the whole novel and the writer sent it to West, namely to an Italian Publisher. The soviet government immediately demanded him to send back the copy. The Publisher ignored the threats. Thus the novel“Doktor Jivago”was first published. The novel was translated into many languages and soon became a bestseller. The Nobel Prize for Literature was awarded to Pasternak on October 1958. It brought uproar in soviet Russia; those in power made the writer reject the Nobel Prize and expelled him from the Union Soviet Writers. Thus the greatest poet and writer Boris Pasternak became a dissident.“Doktor Jivago”is a work of genius and rebellion against the communist rule. The book includes an important period of the Russian history and deals with spiritual problems of intellectuals at the time of Russian revolutions. The purpose of this thesis is close and through analysis of Pasternak's novel from the point of view of historical method. When writing the thesis we applied not only to theoretical studies on the Russian literature but also to a wide range of research materials on Boris Pasternak's writings, mostly published in the USSR and later in contemporary Russia. Key Words Prominent Dissident Rebelion