Ambiguities of father and son relationship in contemporary jewish American perspective: Philip Roth's Letting Go, Portnoy's Complaint and the Ghost Writer
- Tez No: 26722
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELHAN SAVCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İncil'in ortaya çıktığı zamanlarda, Yahudi ailesi, güçlü bir erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü ataerkil bir yapıya sahip görünüyordu. Ortaçağda, Doğu Avrupa'nın Yahudi yerleşim birimlerinde de babanın rolü değişmedi. Baba, aile çevresinde hala temel figürdü ve kendi kaygısı daha çok ruhsal ve düşünsel alanlarda olmasına rağmen aile biriminin tüm resmi otoritesini elinde tutuyordu. Çocukları, özellikle oğlu, dinsel eğitim, öğütler ve rehberlik için onu örnek alıyordu. Zaman geçtikçe, dış baskıların, Rusların düzenli katliamlarının ve Yahudi karşıtı ayrımların kurbanı olan Yahudi toplumunda, ataerkilden anaerkil aile yapısına doğru bir değişim gözlenir. Bu durum Yahudi aileler Amerika'ya göç ettiğinde daha belirgin hale gelir. Erkek ve kadının rollerinin değişmesinin kökü, Yahudi - Amerikan ailelerinin sosyo - ekonomik durumlarına dayanır. Bu yeni durum onları yeni bir vatana yerleşirken çevreler. Ailesinin geçimini sağlamak için dışarıda çalışmaya ve pek çok diğer kaygılar aklını meşgul etmeye başladığında, babanın rolü anneye geçer. Sonuç olarak, Yahudi anne çocuklarını fazlasıyla korumaya yönelir. Bu fazla koruma Yahudi -Amerikan evinde yerleşmiş bir yapı halinegelir. Amerika'da, baba kendisine sağlam bir pozisyon elde etse de, anaerkil yapı Yahudi -Amerikan ailelerinin çoğunda yerleşmiştir. Geleneklerin ve değerlerin çözülmesi, zayıflaması, Yahudi çocukta suçluluk duygusunun gelişmesine yol açar ve onu kaos, karışıklık, şikayet şüphecilik ve çelişkilerden oluşan bir dünyaya iter. Philip Eoth'un, bu çalışmada üç ayrı bölümde incelenecek olan üç romanında da böyledir. Letting Go, adlı romanda babalar ve oğullar arasındaki problemli ilişki incelenecektir.Romanda iki sorunlu oğul vardır, bunlar ailevi problemlere sahiptirler, fakat bu problemlere yol açan sorunların kökeni değişiktir.Her ne kadar bu iki sebep birbirinden farklıysa da oğullar problemli ve kimlik arayış mdadır. Portnoy ' s Complaint 'de diğer romanda olduğu gibi oğul Alex birbirine karışmış ebeveyn rollerinden etkilenir. Baba ve oğulun ilişkilerindeki belirsizlik, zayıf ve bastırılmış biri olan Yahudi Amerikan babanın eseridir. The Ghost Writer romanında baba ve oğul arasındaki belirsizlik ve ikilem ebeveynlerin rollerinin değişmesi değil, Amerikalı yazar olan Yahudi oğul ve babasının arasındaki yanlış anlaşılma ve iletişimsizliktir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In Biblical times the Jewish family appeared, to be of a patriarchal nature with a strong male dominance. In the shtetl* communities of Eastern Europe in the middle ages the role of the father did not change. The father was still the key figure in the family circle, and he held all the official authority in the family unit, although his concerns were more of a spiritual and intellectual nature. His children, especially his son, looked up to him for his religious education, advice and guidance. As time passed as, the Jewish communities were victimized by persecution and by Russian pogroms 2 a change towards the patriarchal from the matriarchal dominance occured. In fact this became more accentuated when Jewish families emigrated to America. The important root for change in the roles of the male and the female was due to the socio-economic situation of the Jewish American family. This new circumstance surrounded them as they settled into a new homeland. Father 's role in the house passed to mother as he was burdened by many preoccupations as he set out to make a living for his family. As a result the -Jewish mother tended tobe overprotective with her offspring. The overprotection has become an established pattern in the Jewish American household. Even when the father of a family had established a solid position in the United States, the matriarchal pattern became fixed to a great extent in many Jewish American families. The break up of the traditions and older values gives rise to doubt.anxiety questioning and guilt for the Jewish child and put him in the world of chaos, complexity, complaint, skepticism and irony. This situation is the case in Roth's novels that will be analyzed in three separate chapters. In Letting Go, the problematic relationship of fathers and sons is under investigation. There are two problematic sons in the novel, involved with parental problems but the roots of these problems differ. One is the mixed parental roles, the other is the marriage to a Gentile3 girl.Although these two causes differ each son is problematic and in search for his personal identity. In Portnoy ' s Complaint, the son, Alex in like manner is affected by mixed parental roles. The ambiguity of father and son is the result of the weakness and suppression of the Jewish American father. In The Ghost Writer, the problem becomes not a mixed parental roles, but a misunderstanding and gap between the Jewish son as an American writer and his father.