Küçük ve orta boy işletme yöneticilerinin stres kaynaklarını tespit etmeye yönelik Kayseri ilinde bir araştırma
The research in Kayseri to determine stressors of SME's managers
- Tez No: 146522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Modern toplum hastalığı olarak ifade edilen stres, pekçok disiplinde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Yönetim ve organizasyon açısından bakıldığında örgütlerde bireysel ve örgütsel performansı önemli derecede etkileyen stresin önemi, hem kendi stresleriyle hem de diğer çalışanların stresiyle ilgilenmek zorunda kalan yöneticiler için daha fazladır. Ayrıca, her sektörün kendine has özellikleri bulunmakla birlikte, küçük ve orta ölçekli işletme olmaktan kaynaklanan bazı sorunlar da bu işletmelerin yöneticileri için sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmamızda bir ülke ekonomisi için önemli bir yeri olan küçük ve orta ölçekli işletme yöneticilerinin stres kaynaklarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda teorik ve ampirik olmak üzere temelde iki bölümden oluşan bir tez hazırlanmıştır. Çalışmanın teorik kısmında üç bölüm yeralmaktadır. Birinci bölümde stresle ilgili temel kavramlar ve stres kaynaklan üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm, stresin bireyler ve örgütler üzerindeki etkileri ve stresle mücadele yöntemlerinden oluşmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise küçük ve orta ölçekli işletmeler, bu işletmelerin özellikleri ve yöneticileri stres konusuyla bağlantılı olarak ele alınmaktadır. Ampirik kısımda ise, Kayseri imalat sanayinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletme yöneticilerinin stres kaynaklarının tespitine yönelik bir araştırma yeralmaktadır. Hazırlanan anket formundaki sorulara yöneticilerin verdikleri cevaplar doğrultusunda elde edilen veriler SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kısımda ayrıca, yöneticilerin demografik özellikleri itibariyle stres kaynaklan açısından farklılık olup olmadığına yönelik analizlere de yer verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; araştırmaya katılan yöneticiler için en önemli stres kaynağının“ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler ve krizler”olduğu tespit edilmiştir. İkinci sırada“işletmenin finansman problemleri”üçüncü sırada ise“dinlenmek ve sevilen işleri yapabilmek için yeterli zaman bulamama”yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stress that is gived a named as modern society illness is a term that is used widely in many discipline. The importance of stress is more for managers who must be interested their stress and the other working people's stress than others. In addition, there are some characteristics of every sector, but some problems which is derived from SME are the stressor for the managers of these SME. The aim of these study is determine stressor of managers of SME that is very important for the country economics. For these aim, the study was composed of two parts as theoretical and application. There are three chapter in theoretical parts. In first chapter, it is emphasized stressors and the concept relevant with stress. Second chapter was formed from the effects of stress at people and organizations and methods of cope with stress. In the last chapter, small and medium enterprises, the characteristic of these enterprises and managers is handled with stress. In application parti there is survey to determine stressor of SME's managers in Kayseri. Original data was analysed by using the SPSS packet program. It is determined that the most important stressor is“crisis and adverse economic conditions”for managers. Secondly,“financial problems of enterprise”is determined. Thirdly, there is“find no time to relax and to do something”. KeyWords: 1- Stress 2- SME 3- Manager