Abdü'l-Bâkî bin Mehmed er-Rodosî, Mecmu'a-i Eş'âr ve Fevâ'id (TDK A.390) (İnceleme - metin - tıpkıbasım)
- Tez No: 146527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Klâsik Edebiyatımızda üzerinde fazla çalışma yapılmamış olan mecmualar, pek çok şiir ve nesir örnekleriyle dolu muhteva bakımından oldukça zengin eserlerdir. Mecmuaların pek çok çeşidi vardır. Sadece manzum ya da mensur parçalardan oluşmuş olan mecmualar olduğu gibi, nazım ve nesrin karışık olduğu mecmualar da vardır. Bizim incelediğimiz mecmuada hem manzum hem de mensur parçalar bulunmaktadır. İçerik açısından bakıldığında fevâid mecmualarına dâhil edilebilir. Bunun yanında derleyenin belli olması açısından da tanınmış kişilerce hazırlanmış mecmualar dahilindedir. Rodosî Mehmed Efendi tarafından derlenmiş olduğunu düşündüğümüz mecmuanın içerisinde, Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler, cümleler, atasözleri ve özlü sözler, fetva örnekleri, arz- ı haller, tarihler, ilaç tarifleri, faydalı bilgiler, dualar ve duâ tilâvetleri, vefkler, remiller, rüya tabirleri ve çeşitli kayıtlar bulunmaktadır. Söz konusu mecmua bu çalışmada çeşitli açılardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our Classical Literature, there aren't many studies on mecmuas. These mecmuas contains collected many poem and prose examples. This property makes its content richer. There are many kinds of mecmuas: They c an c ontain only poem examples or prose examples. They can also contain both kinds. The mecmua which we have studied, there are poems and proses examples. If we look at its content, we can see that this mecmua is a“mecmua-i fevâid”. This mecmua prepared by Rodosî Mehmed Efendi. By this property of the mecmua, it can be classified as a mecmua which has prepared by well-known person'. In this mecmua there are Turkish, Arabic and Persion poems, sentences, proverbs and epigrams; examples of fetvas; petition; dates; recipe of some medicines; useful information prays and special reading times for some prays; vefks; remils; interpretations of dreams and some notes about this mecmua and some other books which has writter at period.