İbn Arabi'de harf ve sayı sembolizmi (İlm-i huruf)
Letter and number symbolism in İbn Arabî (İlm-i huruf)
- Tez No: 913446
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Language and Speech Therapy, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
“İbn Arabi'de Harf ve Sayı Sembolizmi (İlm-i Huruf)”adlı bu çalışma yazılı metinlerinden hareketle harfler dünyasını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Giriş bölümünde İbnu'l-Arabî'nin hayatı ve eserleri incelendikten sonra Birinci bölümde ana temalarıyla harf ve sayı (aded) sembolizminin daha çok teorik çerçevesi, dilin kaynağı ve kapsamı, dil, remiz, sembol, sembolizmin kapsadığı alanlar, dilin unsurları ve remiz-sembol ile ilişkisi, İbnu'lArabî'de dil-varlık ilişkisi, İbnu'l-Arabî'ye göre sembolik dil, harf, aded, miktar, remiz, ebced, huruf, vefk, simya ile meşhur kimyacı“Cabir bin Hayyan”ve lugaz gibi mühim kavramların tekabül ettiği anlam dünyası ile sembolizmin kavram dünyası birlikte ele alınmıştır. Yeri geldikçe diğer kültürlerdeki sembol kullanımları ile kısa kıyaslar yapılmıştır. İkinci bölümde ise bu sembolizmin kamerin 28 menziline bizzat uygulanmasına dair veriler ele alınmıştır. Sayı sembolizmine ait uygulamalar İbnu'l-Arabî'nin varlık mertebelerini“Hilal”in dünyadan gözlenen döngüsünde bulunan 28 menzil ile buna tekabül eden harflerin 28 olan sayısı eşleştirilmiştir. Daha sonra Futûhât-ı Mekkiyye'nin harfler bölümü ile Fususu'l-Hikem'in planı olarak kabul edilen yapının, Abdulbaki Miftah'ın işaret ettiği göstergeler takip edilmesi suretiyle, Fususu'l-Hikem'in fassların sayısını, Nefes-i Rahmanî sırasıyla harflere sayısal bir değer verilmesi tercih edilmiştir. Bu gösterge ve veriler takip edilerek konunun arka planının anlaşılmasına yönelik tablo ve şekillerle harfler ile anlam dünyası arasında var olduğu düşünülen köprülerin keşfine çalışılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen bulgular özetlenerek çalışma tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
This study titled“Letter and Number Symbolism in İbn Arabî (İlm-i Huruf)”aims to explore the world of letters based on written texts. After examining the short life and 377orks of İbn Arabî in the introduction section, in the first section, the theoretical framework of letter and number symbolism with its main themes, the source and scope of language, language, symbolism, the areas covered by symbolism, the elements of language and symbolism are discussed. -relationship with symbol, language-existence relationship in Ibn al-Arabi, symbolic language according to Ibn al-Arabi, letter, number, quantity, symbol, abjad, huruf, wafk, and lugaz, alchemy and famous chemist“Jabir Ibn Hayyan”. The world of meaning corresponding to important concepts the conceptual world of symbolism are discussed together. When appropri ate, brief comparisons have been made with symbol uses in other cultures. In the second section, the data on the application of this symbolism to the 28 reaches of the moon are discussed. The applications of number symbolism are matched with the 28 reaches in the cycle of the“Crescent”observed from the world, which are the levels of existence of Ibn Arabi. Then, by following the indicators indicated by Abdulbaki Miftah, the structure accepted as the plan of Fusus al-Hikam with the letters section of Futuhat alMakkiyyah, it is preferred to give a numerical value to the letters in the order of Nafas alRahmani. By following these indicators and data, it is tried to discover the bridges thought to exist between the letters and the world of meaning with tables and figures aimed at understanding the background of the subject. The study is completed by summarizing the findings obtained in the conclusion section.