Gülüç Çayı havzası'nın uygulamalı jeomorfoloji özellikleri
The applied geormorphological features of the Gülüç River basin
- Tez No: 146587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ HOŞGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nin batı bölümünde yer alan“Gülüç Çayı Havzası”nın uygulamalı jeomorfolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, uygulamalı jeomorfoloji özelliklerine etki eden jeoloji, iklim, zemin örtüsü özellikleri (özelikle bitki örtüsü), toprak tekstürü, hidrografya ve insan gibi başlıca faktörler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma alanı“çerçeve”ve“havza tabam”olmak üzere iki jeomorfolojik üniteye ayrılmıştır. Tüm saha akarsular tarafından iyice parçalanmış ve derin bir şekilde yarılmıştır. Aslında bölgeye arızalı bir görünüş veren başlıca faktör, akarsu ağının her tarafa iyice etki etmiş olmasıdır. Bu akarsu ağını, Gülüç Çayı ile onun kolları teşkil etmektedir. Çalışma alanının başlıca uygulamalı jeomorfoloji konularını, toprak erozyonu, taşkınlar, kütle hareketleri, depremler ve yer seçimi oluşturmaktadır. Bu konuların nedenleri ve etkileri, tarihi süreci de gözden geçirilerek geniş bir perspektif ile araştırılmıştır. Çalışma sonuçlan tablolar, fotoğraflar, grafikler ve haritalar ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate applied geomorphologic features in the“Gülüç River Basin”which is located in the Western Part of Black Sea Region. In this study; main factors that influence the characteristics of applied geomorphology including geology, climatology, land cover (especially vegetation) soil texture, hydrography and people are considered with the use of Geographical Information System (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques. The study area divided in two geomorphologic units; these are frame and basin floor. Almost every part of the region has been dissected by the rivers. In fact, this character accounts for the ruggedness of the region. The area is drained by the Gülüç River and its tributaries. The main applied geomorphologic subjects of the study area are soil erosion, floods, mass movements, earthquakes and settlement location choices. Causes and effects of these topics are investigated in a wide perspective with a historical overview. The study results are given in tables, figures, graphics and maps. in